banner464

KARAMAN’DA SİYASİ PARTİLER ORTAK KARAR ALDI!

Karaman’da 4 partinin il başkanı ortak karar alarak, parti binalarında parti bayraklarının görüntü kirliliğine yol açmayacak şekilde asılması gibi 9 maddelik tutanağı imzaladı. Sadece seçim öncesinde il ve ilçelerde seçim büroları açılabilinecek

KARAMAN’DA SİYASİ PARTİLER ORTAK KARAR ALDI!

Karaman’da 4 partinin il başkanı ortak karar alarak, parti binalarında parti bayraklarının görüntü kirliliğine yol açmayacak şekilde asılması gibi 9 maddelik tutanağı imzaladı. Sadece seçim öncesinde il ve ilçelerde seçim büroları açılabilinecek

13 Nisan 2015 Pazartesi 15:19
1776 Okunma
KARAMAN’DA SİYASİ PARTİLER ORTAK KARAR ALDI!
Emniyet Müdürü Mehmet Şahne’nin ev sahipliğinde Polisevi'nde Karaman Valisi Murat Koca ile Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Mustafa Akış’ın da hazır bulunduğu toplantıda bir araya gelen AK Parti, CHP, MHP ve Saadet Partisi il başkanları, seçim sürecinde vatandaşları rahatsız etmemek için ortak hazırladıkları 9 maddelik tutanağa imza attı. Vali Murat Koca burada yaptığı konuşmada, ‘Şu anda 4 partimizin il başkanları ile birlikte seçim öncesi bir değerlendirme toplantısı yaptık. Karaman Türkiye’de belki ilk olarak her seçimde gelenek hale getirdiği uygulamayı bu seçimde de yapacak. İnsanlarımızın rahatsız olmamasını ön plana çıkararak belli kurallar konmuş. Güzel tarafı tüm partilerimizin bu mutabakata uymasıdır. 7 Haziran’da yapılacak olan genel seçimler için bugün tüm partilerimizle bir araya geldik''dedi.

İmza öncesi parti il başkanları birer konuşma yaptı. İlk olarak konuşan AK Parti İl Başkanı Nazmi Ünlü, "Karamanımızda seçim dönemlerinde gelenek haline getirdiğimiz siyasi partilerle bir centilmenlik anlaşması yapıyorduk. Bunu da bugün tekrar gerçekleştirdik. Biz yine çevreye duyarlı olduğumuzu ses ve görüntü olarak ta bağlı kaldığımızı, vatandaşlarımızın da isteği doğrultusunda bunlardan uzak duracağımızı biz arkadaşlarımızla yine imza altına aldık dedi. 
CHP İl Başkanı İsmail Atakan Ünver’de, "Karaman’da seçim her dönemde olduğu gibi bu dönemde de dostluk ve kardeşlik havası içerisinde geçeceğine inanıyorum. Siyasi partilerin propaganda serbestliği çerçevesinde vatandaşın demokratik tercihinin sandığa yansıması açısından seçimler tabiî ki demokrasinin vazgeçilmez unsurudur. Bu dönemde de Karaman’da birlik ve kardeşlik içerisinde bu siyasi mücadelemizi yapacağız diye konuştu.
MHP İl Başkanı Oktay Yılmaz ise, "Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak seçim bürolarının açılmasının, sesli araçların kullanılmasının ve bayrak afişlerinin asılmasının siyasi partilere her hangi bir getirisinin olmadığını, aksine seçmene ve topluma zarar verdiği düşüncesindeyiz. 2014 yılındaki yerel seçimlerde de seçim büroları açılmamıştı. Biz yine geçmiş seçimde yaptığımız protokole aynen uyuyoruz diye konuştu. 
Saadet Partisi İl Başkanı Şaban Şahin’de "Karaman’da daha önce başlatılan bu gelenek bu seçimde de yapılacak. Ben bu uygulamayı gündeme getiren valimiz ve emniyet müdürümüze teşekkür ediyorum dedi. 
Daha sonra partiler hazırlanan 9 maddelik tutanağı imzaladılar.
İmza atılan tutanakta şu maddeler yer alıyor:
"Parti binalarında parti bayraklarının görüntü kirliliğine yol açmayacak şekilde asılması, miting öncesi veya parti üst düzey yöneticilerinin gelmesinden üç gün öncesinden duyuru ve ilan amaçlı ses yayın araçları kullanıla bilmesi, miting süslemeleri mitingin yapılacağı alanla sınırlandırılması, seçim araçlarının hastane, okul, ibadethaneler ve huzurevleri yanlarında seslerinin kapatılması, sair zamanlarda seçim araçları belde ve köyler hariç gelişi güzel dolaşmaması, aşırıya kaçmadan adayların kendi araçlarını süsleme yapması, miting haricinde kesinlikle konvoy yapılmaması, il başkanlarının 15 günde bir bir araya gelmesi." karara bağlandı.

Sadece İl ve ilçelerde seçim bürolarının açılması noktasında ise, Partiler seçim bürosu açabilecekler.
Necati ERMİŞ
Son Güncelleme: 13.04.2015 18:32
Yorumlar