banner464

Saadet Partisi;’’Bugünkü Eğitim Sistemi İhtiyaçları Karşılamıyor’’

Saadet Partisinde İl Divan Yapıldı

Saadet Partisi;’’Bugünkü Eğitim Sistemi İhtiyaçları Karşılamıyor’’

Saadet Partisinde İl Divan Yapıldı

17 Eylül 2014 Çarşamba 01:01
697 Okunma
Saadet Partisi;’’Bugünkü Eğitim Sistemi İhtiyaçları Karşılamıyor’’
Saadet Partisi Karaman İl Yönetiminin tertip ettiği İl Divan SP Genel Sekreteri Tacettin Çetinkaya ‘nın katılımlarıyla gerçekleşti.  Gül Pansiyonda Partililere hitap eden Tacettin Çetinkaya 2014-2015 yeni öğretim yılının başlamasıyla birlikte açıklamalarda bulundu.
Yeni dönemde öğrencilere, öğretmenlere ve velilere hayırlı olsun temennisinde bulunan Çetinkaya, bugünkü eğitim sisteminin ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kaldığına, Eğitim sisteminin milli ve manevi değerlere uygun yapılması gerektiğinin altını çizdi.

EĞİTİMİN BOZUK OLDUĞU DÖNEMLERDE İÇ ÇATIŞMA ARTAR
Toplumun en büyük gücünün eğitilmiş insan gücü olduğunu söyleyen Çetinkaya, eğitimin, her toplum için büyük öneme sahip olduğunu kaydetti. Eğitim ve öğretimin toplum ile devletin bütünleşmesini sağladığını belirten Çetinkaya, “Toplumumuzda fertlerin eğitimine önem verdiği dönemlerde ekonomik ve sosyal gelişmeler hızlı olmuş;  toplumsal yardımlaşma ve dayanışma artmış ve devlet güçlenmiştir. Fertlerin eğitiminin ihmal edildiği ve eğitim sisteminin bozulduğu dönemlerde ahlak dejenere olmuş, iç çatışmalar artmış ve devlet zayıflamıştır” dedi.

BUGÜNKÜ EĞİTİM SİSTEMİ İHTİYAÇLARI KARŞILAMIYOR
Bugünkü Milli Eğitim sisteminin ülkenin ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kaldığına dikkat çeken Çetinkaya, eğitim sistemindeki aksaklıkları şu şekilde sıraladı:
*Milletimizin ortak dünya görüşü ve değer ölçülerini yansıtmamaktadır.
*Batılı değerleri kendine esas alan eğitim sistemi sorun çözememekte ve hatta sorun üretmekte ve artırmaktadır.
*İnançlarımızla çelişkili eğitim sistemiyle erdemli bir gençlik, bir nesil, bir toplum inşa edemeyiz.
*Şekille uğraşan bu sistem eğitimin temel ve kronikleşmiş problemlerini çözemez.
*Kendi eğitim sistemi kendisi için insan yetiştiremeyen bir toplumuz.
*Bu eğitim sistemiyle güçlü bir devlete sahip olmamız mümkün olmaz. 
*Bu günkü eğitim sistemi, derslere önem vermekte, öğrenciyi ihmal etmektedir.

MATERYALİST EĞİTİMDEN VAZGEÇİLMELİDİR
Eğitim sisteminin ancak Milli Görüş’ün prensipleri ve Saadet Partisi’nin programıyla düzeleceğini dile getiren Çetinkaya, Batıcı, materyalist ve taklitçi eğitimden vazgeçilerek, kendi değerlerimize uygun eğitim anlayışına geçmemiz gerektiğini ifade etti. Eğitimin öğrenci merkezli yürütülmesi gerektiğini bildiren Çetinkaya “Öğrencinin yeni şeyler bulma ve keşfetme yetenekleri geliştirilmelidir. Öğrencilerin heyecan, araştırma ve sorun çözme kapasiteleri geliştirilmelidir. Sorunlara ilmi çözüm arayışı özendirilmeli, taklitçilikten uzak durulmalıdır. Alternatif okul modellerini geliştirmeye ihtiyacımız vardır. Okullar terbiye mekânları haline getirilmelidir. Okul, öğrencilere adaleti,  merhameti ve sorun çözmeyi öğretmelidir. İyi okul zayıf ve imkânları sınırlı olan öğrencileri desteklemelidir. Okullar öğrencilerin içini boşaltmamalı, onların azim ve iradesini geliştirmelidir. Öğretmen yeterli, güvenilen ve etkileyici olmalıdır. Okul kültürü geliştirmede öğretmen aktif rol almalıdır. Lider ve etkileyici öğretmenin inancı, düşüncesi, söylemi ve eylemi arasında çelişki olmamalıdır. Farklılıkları keşfeden ve farklı yaklaşımları ileri süren öğretmen desteklenmelidir. Yöneticiler ve öğretmenler eğitim konusunda aynı derecede önemlidir” şeklinde konuştu.

DEĞERLERE BAĞLI YENİ EĞİTİM SİSTEMİ GELİŞTİRİLMELİ
Türkiye’nin sahip olduğu değerlere bağlı yepyeni bir eğitim sisteminin geliştirilmesi gerektiğini dile getiren Çetinkaya, “Bugün Türkiye’nin bir numaralı meselesi, milletimizin dünya görüşü ve değer ölçülerine dayalı ‘Hak Merkezli Yeni Bir Milli Eğitim Sistemini’ geliştirmek ve uygulamaya koymaktır. Türkiye, bugün sahip olduğu tarihi müktesebatı, ulaştığı bilgi düzeyi ve deneyimlerine dayanarak yepyeni bir milli eğitim sistemi geliştirebilir. Bu açıdan coğrafyamızda örnek ve önder ülke olabilir” dedi.

ÇOCUKLARIN KALPLERİ MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERLE DOLMALI
Öğrencilerin kalpleri milli ve manevi değerlerle doldurulmadığı takdirde ileride telafisi mümkün olmayan kötü alışkanlıkların doğacağına dikkat çeken Çekinkaya, “Çocuklarımızın kalplerini ahlak ve maneviyatla, milli ve manevi değerlerle doldurmazsak bir takım kanun tedbirleriyle yanlış yoldan, kötü alışkanlıklardan çevirmek mümkün olmaz. Evlatlarımızı vatana, millete yararlı insanlar yapmak istiyorsak eğitim sistemini yeniden kurmamız gerekir. İyi bir nesil yetiştirmek için hep beraber eğitime omuz vermeliyiz. Çünkü eğitim hepimizin ortak davasıdır. Bizden öncekiler, Üstat Nurettin Topçu ve liderimiz Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamız meseleye milli bir dava olarak hep yaklaşmışlardır. Meseleyi hep ‘Maarif Davamız’ diyerek sunmuşlardır. Milli Eğitim meselesinin ancak dava şuuruyla çözülebileceğini ifade etmişlerdir” diye konuştu.

BAHSEDİLEN DAVA MİLLİ GÖRÜŞ OLMALI
Başbakan’a ve Milli Eğitim Bakanı’na seslenen Çetinkaya, “Bu gün de Sayın Başbakana ve Milli Eğitim Bakanına hitaben diyoruz ki; Bahsettiğiniz dava hangi davadır bilemiyorum, ama eğer Milli Görüş davası değilse eğitim de dâhil hiçbir problemi çözemezsiniz. Dava olarak telaffuz ettiğiniz kelimenin içini Milli Görüşle doldurmanız gerekir” dedi.

Son Güncelleme: 17.09.2014 17:01
Yorumlar