Tarihler 4 Şubat 2004 tarihini gösterdiğin de Mark Zuckerberg tarafından yurt odasında kurulan facebook ile birlikte sosyal medya kavramı yeniden şekillendi. Ve günümüze kadar gelişen, yeni özellikler eklenen bir yapı oldu(lar). Sırf facebook’u göstermek olmak saçma olur;  twitter, snapchat, instagram gibi saymakla bitmeyeceğimiz binlerce platform var ve her geçen gün de özel hayatımızı bu platformlarda paylaşıyor, beğeni almak için çabalıyoruz.

Sosyal ağlarla birlikte, mahremiyet kavramının sınırları değişti. Bu durum haliyle çeşitli sorunları da yanında getirdi. Bu yazıda en çok kullanılan sosyal ağ olan Facebook’ta kişisel bilgilerinizi korumak için kullanabileceğiniz bazı tavsiyeleri derledim. Facebook gizlilik ayarlarını verimli kullanarak, sosyal ağların içerdiği zararlardan bir nebze de olsa korunabilirsiniz.

-    GİZLİLİK AYARI KONTROLÜ YAPIN

Gizlilik ayarı kontrolü 3 hızlı adımda bilgi ve paylaşımlarınızı sadece istediğiniz insanların görmesini sağlamanıza yardımcı olur. Kim için paylaşım yaptığınızı görebilir, hangi uygulamaları kullandığınızı kontrol edebilir ve profilinizdeki önemli bilgilerin gizliliğini denetleyebilirsiniz.

Gizlilik ayarları kontrolüne masaüstündeki gizlilik kısayolları menüsünden her zaman erişebilirsiniz; ekranınızın sağ üst köşesindeki kilit imgesine tıklamanız yeterli.

-    GÜVENLİK KONTROLÜ YAPIN

Yakın zamanda insanların hesaplarında mevcut olan güvenlik kontrollerine kolay ve hızlı bir biçimde erişmelerine yardımcı olmak için Facebook, Güvenlik Kontrolü adını verdiği yeni bir aracı, dünya çapında masaüstü sitesine aldı.
Güvenlik kontrolü size şu konularda yardımcı oluyor: Kullanmadığınız cihazlarda çıkış yapmak: Uzun zamandır kullanmadığınız ya da unuttuğunuz cihazlardan kolayca çıkış yapabilir, böylece sadece onayladığınız cihaz ve tarayıcılarda Facebook’a bağlı olabilirsiniz. 

Giriş Uyarıları: Giriş uyarıları özelliğini etkinleştirdiğinizde, birisi tanınmayan bir cihaz ya da tarayıcıdan sizin hesabınıza erişmeye çalıştığında Facebook size bir bildirim ya da e-posta gönderir. 

Güçlü ve Özgün Şifre Kullanımı: Şifrenizin gücü, onu hangi sıklıkta değiştirdiğinizden daha önemlidir. Facebook şifrenizi başka bir yerde kullanmayın ve kimseyle paylaşmayın.

-    GİRİŞ UYARILARI ALIN

Hesabınızın en üst seviyede korunması için sadece tek bir şey yapacaksanız, bu kesinlikle giriş uyarılarınızı açmak olsun. Yaygın olarak iki adımlı doğrulama olarak da bilinen giriş uyarıları, hesabınıza yeni bir cihazdan giriş yaparken ek bir güvenlik katmanı sağlar. Giriş uyarılarını açtığınızda Facebook size giriş sürecini tamamlamanız için özel bir kodu barındıran bir bildirim ya da e-posta gönderir. Bu da örneğin siz İtalya’dayken biri hesabınıza İstanbul’dan erişmeye çalıştığında, bu durumun kolayca önüne geçebilmenizi mümkün kılar.

Giriş uyarılarını etkinleştirmek için Güvenlik Ayarlarınıza gidin, “Giriş Uyarıları” kısmına tıklayın, almak istediğiniz uyarı türünün (ör. kısa mesaj) yanındaki kutuyu işaretleyin ve Değişiklikleri Kaydet’i seçin.

-    FACEBOOK HESABINIZA BAĞLI UYGULAMALARI KONTROL EDİN

Eğer uygulamalara Facebook hesabınızı kullanarak giriş yapıyorsanız, hesabınıza bağladığınız uygulamaları düzenli olarak gözden geçirmenizde fayda olacaktır. Böylelikle sadece güvendiğiniz ve düzenli kullandığınız uygulamalarda Facebook hesabınızı kullandığınızdan emin olursunuz.

Hesabınıza bağladığınız tüm uygulamaları “Uygulama Ayarları” bölümünde görebilirsiniz. Böylelikle artık kullanmadığınız uygulamaları belirleyebliir ve Uygulama Ayarları sayfasındaki kontrolleri kullanarak söz konusu uygulamaların Facebook hesabınızla bağlantısını kolayca kesebilirsiniz.

-    İNSANLARIN GÖNDERİLERİNİZE EKLEDİĞİ ETİKETLERİ, GÖRÜNMEDEN ÖNCE ONAYINIZA SUNUN

Etiket onayı insanların gönderilerinize eklediği etiketleri onaylamanıza veya reddetmenize olanak sağlayan bir seçenektir. Bu özelliği açtığınızda, birinin paylaştığınız bir şeye eklediği etiketler siz onaylamadan görünmeyecektir. Etiket onayı açıkken, gözden geçirmeniz gereken bir gönderi olduğunda, bununla ilgili bir bildirim alırsınız. Gönderiye giderek etiket isteğini onaylayabilir veya reddedebilirsiniz. 

Bir etiketi onayladığınızda, etiketlenen kişi ve arkadaşları gönderinizi görebilecektir. Gönderinizin etiketlenen kişinin arkadaşları tarafından görülebilmesini istemiyorsanız, bu ayarı değiştirebilirsiniz.

Nasıl yapılır? 
Etiket onayını açmak için: 

•    Tüm Facebook sayfalarının sağ üst köşesinde bulunan simgesine tıklayın ve Ayarlar’ı seçin 
•    Soldaki sütunda Zaman Tüneli ve Etiketleme’ye tıklayın
•    İnsanların senin gönderilerine eklediği etiketler
•     Facebook’ta gözükmeden önce onayına sunulsun mu? ayarını bulun ve en sağındaki Düzenle’ye tıklayın Açılır menüden Açık’ı seçin

-    KİMLERİN SİZİ ARKADAŞ OLARAK EKLEYEBİLECEĞİNİ VEYA TAKİP EDEBİLECEĞİNİ KONTROL EDİN

Varsayılan olarak, Facebook’taki herkes sizi arkadaş olarak ekleyebilir. Size kimlerin arkadaşlık isteği gönderebileceğini değiştirmek isterseniz: 

•    Tüm Facebook sayfalarının sağ üst köşesinde bulunan simgesine tıklayın ve Ayarlar’ı seçin 
•    Sol sütunda Gizlilik’e tıklayın Sana kimler arkadaşlık isteği gönderebilir?’in yanındaki Düzenle’ye tıklayın Açılır menüden hedef kitleyi seçin ve işlemi tamamlayın.

Bu tavsiyeleri uyguladığınız da Facebook’da daha güvenli ve kontrollü bir sosyal medya deneyimi yaşamanız mümkün olacaktır.