banner464

Açlığa, Soğuğa Çare Sizsiniz!

10 milyon insan açlık tehlikesi yaşıyor

Açlığa, Soğuğa Çare Sizsiniz!

10 milyon insan açlık tehlikesi yaşıyor

24 Aralık 2012 Pazartesi 02:26
671 Okunma
Açlığa, Soğuğa Çare Sizsiniz!
Karaman’da 20'yi aşkın sivil toplum kuruluşu ve vakıflar, Suriyeli mazlumlar için ayni yardım kampanyası başlattı.
Tertip komitesinden yapılan açıklamada;

''20 aydır devam eden olaylar sebebiyle Suriye halkı oldukça zor günler yaşıyor. Şehirlerin bombalanması ile halkın büyük bölümü evlerini terk ederek başka şehirlere ve ülkelere göç etmek zorunda kaldı.
Kasım 2012 itibarıyla Suriye’de durum tablosu
(Bu veriler sürekli değişmektedir, ayrıca mevcut rakamlar sadece kayıt altına alınan bilgileri göstermektedir)
Katledilen insan sayısı: 47.000
Katledilen çocuk sayısı: 2.148
Yaralı sayısı: 250.000
Tutuklu sayısı: 400.000
Kayıp sayısı: 100.000
Yerinden edilenler (Suriye içinde): 2.500.000
Yerinden edilenler (Suriye dışına gidenler): 600.000

10 milyon insan açlık tehlikesi yaşıyor
Ülke içerisinde 3 milyon kişi evlerini terk etti, ticaret hayatı durma noktasına geldi, hayvancılık ve tarım büyük oranda zarar gördü. Bu sebeple Suriye genelinde 10 milyon insan açlık tehlikesi ile karşı karşıya. Suriyeli mülteciler Türkiye sınırındaki çadırlarda, elverişsiz koşullarda, yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Kış mevsimi nedeniyle çadırlardaki insanlar ciddi sağlık ve barınma problemleri ile karşı karşıya. Bu nedenle Suriyeli mültecilerin koşullarının iyileştirilmesi için acil önlemler alınması gerekiyor. Mülteci sayısı her geçen gün hızla artarken, yetersiz kalan kamplarda gıda ve diğer ihtiyaçlar da maalesef yeterince karşılanamıyor.

Hatay Reyhanlı sınırındaki mülteci  kampında kalan insanların durumu da gittikçe kötüleşiyor. Havaların soğumaya başlamasından en çok etkilenenler ise çocuklar ve yaşlılar. Kışın gelmesi ile ince bez çadırlarda yaşayan mülteciler arasında salgın hastalıkların baş göstermesi an meselesi. Mülteciler için acil olarak gıda, battaniye ve çocuklar için kışlık mont, çizme ihtiyacının karşılanması gerekiyor. Kış yardımları kapsamındaki en acil ihtiyaçlar ise,  “Battaniye”, “Soba,  “Kaban”, “Mont”, “Ayakkabı”, “Bot”, “Şapka”, “Bere”, “Eldiven” ve “Çorap” ,gıda olarak ise ‘’Un’’, ‘’Bulgur’’, ‘’Şeker’’, ‘’Makarna’’,  ‘’konserve’’  vs.
 Bizler 20’yi aşkın STK olarak Karaman halkının duyarlılığı ve dayanışma ruhuyla, herkesi mazlum Suriye halkına yardıma çağırıyoruz''dendi.
Son Güncelleme: 24.12.2012 14:47
Yorumlar