banner464

Engelliler yaşıtlarına karşın bir çok konuda geri kalmıştır

CHP Kadın Kolları 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü unutmadı

Engelliler yaşıtlarına karşın bir çok konuda geri kalmıştır

CHP Kadın Kolları 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü unutmadı

02 Aralık 2012 Pazar 21:02
1059 Okunma
Engelliler yaşıtlarına karşın bir çok konuda geri kalmıştır
CHP İl Kadın Kolları Başkanı Meral Ünal, Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Perihan Uçar'dan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı;''Her yıl olduğu gibi 3 Aralık Dünya Özürlüler Gününü farklı etkinliklerle ele alıyoruz. Bir çok özel eğitim kurumunda, bakanlıklarda, televizyonlarda bu güne yönelik etkinlikler yapılmaktadır. Engelliler için kurulmuş dernekler, federasyonlar ve üst örgütleri bu günler çerçevesinde toplumu bilgilendirme çalışmaları yapmakta.

Nüfus sayımı esnasında ülkemizde yaşayan özürlülerin sayısı belirlenmeye çalışılmış ancak tam sağlıklı bir sonuç elde edilememiştir. Bu durum aileler tarafından saklanılmakta, çocuklarını evde tutmakta ve onları gerçek hayattan yoksun etmektedirler. Ailelerin bu tavrı engelli sayısını tam olarak ortaya çıkartamamaktadır.
Ülkemizde tekerlekli sandalyelileri az görenleri hiç görmeyenleri az veya hiç işitmeyenleri engelli olarak görmekteyiz. Ancak kalp hastalıkları böbrek hastalıkları kanser vb... hastalıkları engelli olarak kabul etmiyoruz. Çünkü bu durumda aileler ve bireyler hala ümitlidirler. Lakin engelli birey karşısında ümitsizlik engeli engel olarak görmeyi gerektirmektedir.
Değiştiremeyeceğimiz engellilik karşısında bireyleri daha çocukluk yaştan başlayarak eğitmeli onlara özürlülüğün nedenlerini en iyi şekilde anlatmalıyız. Her insanın bir özürlü adayı olduğunu düşünürsek yapılacak çalışmalar daha fazla önem kazanmaktadır.
Ülke nüfusunun büyük bir oranının engelli bireylerden oluştuğunu düşünürsek maalesef bunların çok az bir kısmının eğitim olanaklarından yararlandıklarını görmekteyiz. Engelli haklarını tam olarak bilmemekteyiz. Buna karşılık Avrupa Birliğine girmeyi düşündüğümüz şu günlerde Avrupa da engellilerin tamamına yakın bir kısmı eğitim olanaklarından yararlanmaktadırlar. Hatta bireylerin gidemedikleri durumlarda eğitim olanakları bireyin kendi yaşadığı mekana kadar gitmektedir. İşte bu bizim eğitimde fırsat eşitliğine ne kadar önem verdiğimizi açıkça göstermektedir.
Eğitimin yanı sıra engellilerin karşılaştığı bir çok sorun mevcuttur. Ortopedik engelliler için düzensiz ve yüksek kaldırımlar görmeyenler için metroda dikkat edilmesine rağmen otobüslerde göz ardı edilen durak söyleme sistemleri para tanımadaki zorluklar istihdamdaki zorluklar, bankalarda erişebilirlik, binalara erişebilirlik gibi... Aslında bu sorunların bir çoğu çok az para ve enerji harcanarak düzeltilebilir.
Teknolojinin hızlı gelişim pastasından küçük bir dilim engellilere ayrılmıştır. Son zamanlarda kullanılan sesli bilgisayarlar sesli tansiyon aletleri sesli mutfak tartıları, sesli renk tanıma cihazları, sesli yön bulma (gps) cihazları, özel haritalar gibi.
Sonuç olarak engellilere şunu söylemek istiyoruz, bir çok engelli yaşıtlarına karşın bir çok konuda geri kalmışlardır. Bu açığı kapatmak için engellilerin daha çok çalışması gerekir. Siz engelli olmayan kişilere de düşen görevler var: Engellilerle yan yana geldiğinizde onları anlamaya çaba gösterin. Acıyarak değil tanımak amacıyla onlara yaklaşın. Belki onlar konuşmakta çekingen olabilirler. Siz ilk adımı atarak bu paylaşımı kolaylaştırın. Şunu unutmayın, onlar sizin gibi bir insan. Sadece bazı organlarını tam kullanamıyorlar.
Toplumumuzu ancak çok çalışarak, tüketici olmaktan üretici konuma geçirerek daha ileriye götürebiliriz.

CHP OLARAK DİYORUZ Kİ…….

ENGELLENMEDEN ENGELLEYELİM !..

FIRSAT EŞİTLİĞİNE EVET DİYELİM !'' dendi.
Son Güncelleme: 04.12.2012 19:17
Yorumlar