banner464

Kılık Kıyafet Özgürlüğü İçin 10 Milyon İmza!

MEMURSEN 11 iş koluyla 1 ayda 10 milyon imza toplayacak

Kılık Kıyafet Özgürlüğü İçin 10 Milyon İmza!

MEMURSEN 11 iş koluyla 1 ayda 10 milyon imza toplayacak

08 Ocak 2013 Salı 10:32
1054 Okunma
Kılık Kıyafet Özgürlüğü İçin 10 Milyon İmza!
 Karaman Memur Sen İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Yunus Özdemir Türkiye genelinde başlattıkları  kampanyasıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. 
Özdemir açıklamasında;''Memur-Sen Konfederasyonu olarak kurulduğumuz günden beri 11 iş kolu olarak temel hak ve özgürlüklerin tam anlamıyla sağlanması, din ve vicdan hürriyetinin en geniş şekilde yaşanabilmesi için birçok etkinlik düzenledik, bu yönde taraf olduk. Savunduğumuz değer ve ilkelere yönelik dayatmaların da her zaman karşısında durduk. Bu anlamda, son olarak 30 Kasım 2012’de TBMM önünde bir eylem yaparak kamu görevlilerinin kılık kıyafet özgürlüğünü elde etmelerine yönelik, başörtüsüne özgürlük eylemi gerçekleştirdik. Eğitim-Bir-Sen de, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü 81 ilde basın açıklamaları ve 2 Ocak 2013’te yeni yılın ilk mesai gününde iş yerlerine serbest kıyafetle giderek sivil itaatsizlikle devam ettirmiştir.


Bunu müteakip 650 bin üyesiyle kamu çalışanlarının en büyük konfederasyonu olan Memur-Sen bu noktada kamuoyunu da eylemlilik sürecine dahil edecek şekilde, Başbakanlığa sunulmak üzere ‘Kamuda Kılık-Kıyafet Özgürlüğü İçin 10 milyon İmza’ toplama kararı almıştır. Saç, sakal, bıyık, favori ve tırnak uzunluğu ile ilgilenen, kadınlara başı açık olmayı dayatan, kazağın yakasıyla, pantolonun kumaşıyla, ayakkabının topuk boyuyla ilgilenen 1982 model darbe dönemi kalıntısı kılık-kıyafet yönetmeliğinin değişmesini istiyoruz. Anayasa referandumunda kadınlara ayrıcalık hakkını onaylayan milletimiz bilsin ki; kamuda kadınlar kategorize edilmekte ve kadınlar arası ayrımcılık uygulanmaktadır. Ülkenin hür ve eşit bütün yurttaşları aynı hakları kullanamamakta, kadın kadın eşitsizliğine neden olunmakta özellikle inancı gereği başörtüsü takan kamu çalışanlarına zorla başları açtırılmakta ve bu uygulamayla bizzat devlet tarafından kadına psikolojik şiddet uygulanmaktadır.
Anayasada ve herhangi bir kanunda olmayan, 1982 tarihli darbe döneminin iklimini yansıtan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışanların Kılık ve Kıyafet Yönetmeliği marifetiyle ihdas edilen yasak ve sınırlamalar daha fazla gecikmeden tedavülden kaldırılmalıdır. Bu konuda ödenmiş bedeller unutulmadan, yeni bedellerin ödenmemesi için bu düzenleme en kısa zamanda yapılmalıdır. Memur-Sen camiası olarak geçmişten bu güne her fırsatta dile getirdiğimiz, sayısız eylem yaptığımız çalışma hayatında başörtüsü yasağının kalkması talebimizi de içeren ve 30 günde toplayacağımız, irade beyanı niteliğindeki imzaları hayata geçirilmek üzere Başbakanlık’a sunulmak üzere bu günden itibaren kampanyamızı başlatıyoruz. İmzaların Başbakanlık’a verilmesinden sonra başta konuya ilgi ve destekleri için Cumhurbaşkanlığı olmak üzere TBMM ve siyasi partilere de bilgi verilecektir. Bunun yanı sıra, kampanyamıza toplumsal duyarlılığı olan sivil toplum örgütleriyle, kurum ve kuruluşları imza kampanyamıza destek olmaya çağırıyoruz. Ülke genelinde tüm kamu çalışanlarını kapsayacak imza kampanyamız, konfederasyonumuza bağlı 11 sendika, şube başkanlıkları, il, ilçe ve işyeri temsilcilikleri tarafından stantlar açılacak yürütülecek. İmza kampanyamız konuyla ilgili yapılacak sempozyum, panel, konferans, afiş ve benzeri çalışmalarla gündemde  tutulacaktır.
Şubelerimizde toplanacak imzalar daha sonra konfederasyonumuza aktarılacak ve tüm genel başkan ve genel merkez yöneticilerimizin katılımıyla Başbakanlığa teslim edilecektir,''dedi.
Memur-Sen İl Başkanı Özdemir açıklamasında kılık-kıyafet yasağı sebebiyle bir çok bedelin ödendiği, yeni bedellerin ödenmemesi için yasağın kalkmasını isterken, Karaman'da toplumsal duyarlılığı olan sivil toplum örgütleriyle, kurum ve kuruluşlara da imza kampanyasına destek olma çağrısı yaptı.

Son Güncelleme: 14.01.2013 01:25
Yorumlar