banner464

Kurban Organizasyonu Başarıyla Tamamlandı

Mahmud Esad Coşan Vakfı ( MEC) yetkilileri 1432/2011 Kurban Organizasyonun amacına ulaştığını kaydetti.

Kurban Organizasyonu Başarıyla Tamamlandı

Mahmud Esad Coşan Vakfı ( MEC) yetkilileri 1432/2011 Kurban Organizasyonun amacına ulaştığını kaydetti.

14 Şubat 2012 Salı 10:48
1376 Okunma
Kurban Organizasyonu Başarıyla Tamamlandı
MEC Vakfı yetkililerinden kurban etlerinin Endonezya’nın Jakarta Limanı’na ulaştığı bildirildi. Vakıftan yapılan açıklamada;'' Kur'an ve Sünnet’in doğru anlaşılması ve uygulanması için ömrünün sonuna kadar azimle çalışan ve bu uğurda gayret gösteren ilim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’nin gösterdiği yolda hizmet etmeyi kendisine şiar edinen M.E.C. Vakfımız, ibadetlerini gerçekleştirmek üzere vakfımıza vekalet veren hayırseverlerin kurbanlarının kesiminden kurban etinin en son noktadaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasına kadarki süreci bu yıl da titizlikle yürüterek 1432/2011 yılı kurbanlarını geçtiğimiz yıl olduğu gibi Endonezya'daki gerçek ihtiyaç sahiplerine birinci elden ulaştırdı.

NEDEN ENDONEZYA?

Dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusuna sahip ülkesi Endonezya, aynı zamanda % 80'e ulaşan fakirlik oranıyla dünyanın en fazla fakir Müslüman barındıran ülkesidir. 
Uluslararası Kurban Organizasyonu, vakfımızın başta misyoner kuruluşlar olmak üzere birçok kuruluş tarafından yoğun faaliyetler yürütülen bu ülkeye karşı maddi ve manevi sorumluluklarını yerine getirme anlayışıyla yaptığı faaliyetlerden biridir. 
Maddi menfaat ile ilgili konuların en ince ayrıntılarına kadar araştırıldığı günümüzde, dinimizin en önemli ibadetlerinden birisi olan ve kişiyi Allah’a yaklaştıran kurban ibadeti için hayırseverlerin yalnızca fiyat uygunluğunu araştırmak yerine, sorumluluklarımızın bilincinde olarak, kurban ibadeti yapılırken ibadet ve hijyen şartlarına riayet edilip edilmediği, kurbanların cinsi, söz verildiği şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaşıp ulaşmadığı ve aynı zamanda ulaştırıldığı bölge itibariyle ihtiyaç sahibi kimselere ulaşmakla ne tür maddi ve manevi faydalar elde edildiğini mutlaka gözönünde bulundurmaları gerektiğine inanıyoruz.
Kurbanların kesilmesi ve paketlenmesi sonrası gerekli resmi yazışmaları yapan M.E.C. Vakfımız, kurban etlerini Endonezya’nın Jakarta Limanı’na ulaştırdı. Kurban etleri, gümrük işlemlerinin tamamlanmasının ardından organizasyona yerel destek sağlayan Endonezya Server Vakfı ile birlikte teslim alındı. Server Vakfı’nın yanı sıra dağıtıma yerel belediyeler ve üniversiteler de destek verdi.
Bu yılki ana dağıtım noktası Jogjakarta şehrine bağlı Gunung Kidul kasabasıydı. Kurban etleri Gunung Kidul’un yanı sıra Jakarta, Medan ve Blitar şehirlerinde de dağıldı. Kurban etleri takdim edilecek kişilerin gerçek ihtiyaç sahibi olmasına azami dikkat gösterildi. Gunung Kidul kasabasında belediye binası önünde tertip edilen merasime Belediye Başkanı Sayın Badinga, Jogjakarta eyaleti Sultanını temsilen kardeşi Sayın Prabukusumo ve diğer devlet erkânı da katıldı. Çevre kasabalardan gerçek ihtiyaç sahibi insanlar vasıtalarla dağıtım merkezine taşındı. Ana dağıtım törenine yaklaşık 8 bin 500 kişi iştirak etti.
Bu yıl yaklaşık 49 bin 920 aileye (yaklaşık 200 bin kişi) kurban etinin ulaşmasına ve sofralarında senede bir kez de olsa et pişmesine vesile olan Vakfımız, adına kurulmuş olan M. Es'ad Coşan Hocaefendi’nin ilke ve işaretleri doğrultusunda Yaratıcı’nın rızası için yaratılana hizmet etmeye devam edecektir.
Bu vesileyle başta kurban organizasyonumuza 6 yıldır artan ilgiyle teveccüh gösteren hayırsever dostlar olmak üzere emeği gecen herkese teşekkür eder, Allah'u Teâlâ’dan cümlemizin niyetlerini halis, ibadetlerini kabul buyurmasını temenni ederiz. Nice kurbanlarda birlikte olmayı, nice buruk gönüllere birlikte huzur verebilmeyi ümit ederiz.''dendi.
Yorumlar