banner464

UFKA YOLCULUK KÜLTÜR YARIŞMALARI-3

Karaman Atak Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü’nün, Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü ve Son Peygamber Platformu ile 81 ilde 90 kulüp ile ortaklaşa düzenlediği “Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları”nın Son Başvuru Tarihi 31 Ocak 2015.

UFKA YOLCULUK KÜLTÜR YARIŞMALARI-3

Karaman Atak Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü’nün, Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü ve Son Peygamber Platformu ile 81 ilde 90 kulüp ile ortaklaşa düzenlediği “Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları”nın Son Başvuru Tarihi 31 Ocak 2015.

12 Ocak 2015 Pazartesi 17:05
878 Okunma
UFKA YOLCULUK KÜLTÜR YARIŞMALARI-3
Bu yıl Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları kapsamında üçüncüsü düzenlenen “İdeal İnsan Son Peygamberin (sas) Hayatı” konseptli yarışma yoğun ilgi görüyor. Peygamber Efendimizin hayatını belirlenen eserlerden okuyan herkes yarışmaya katılabiliyor. Geçen yıl Kur’an-ı Kerim’in meali üzerine yapılan yarışmaya 174 bin kişi müracaat ederken bu yılki siyer konulu yarışmaya şimdiden yaklaşık 100 bin kişi başvurdu. Son müracaat tarihine kadar 250 bin kişinin yarışmaya başvurması bekleniyor. Yarışma sonucunda dereceye girenlere toplamda 16 umre ziyareti, 28 tablet bilgisayar, 18 bin TL para ödülü takdim edilecek.
Türkiye’nin 81 şehrindeki okullarda Türkçe dilinde yapılacak olan yarışmanın müracaatı 31 Ocak 2015 Cumartesi günü (Hicri 10 Rebi'ül-ahir 1436) sona erecek. Dünya genelinde Türkçe ve İngilizce dilinde aynı anda internet üzerinden yapılacak sınava katılmak isteyenler 15 Mart 2015 Pazar gününe (H. 24 Cemaziyelevvel 1436) kadar yarışmaya müracaat edebilecekler. Yarışma 29 Mart 2015 Pazar günü (H. 8 Cemaziyelahir 1436) saat 10.00’da başlayacak.   
OKU, ANLA, YAŞA, YARIŞ
Karaman'da Atak Gençlik Spor ve İzcilik Kulübünün organize ettiği Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü ve Son Peygamber Platformu ile birlikte düzenlediği Ufka Yolculuk Kültür Yarışması, okuma alışkanlığının yeterli düzeyde olmadığı günümüzde; okuyan, anlayan, düşünen ve okuduğu bilgiyle hayatına fıtrat ekseninde yön veren bireylerin yetişmesine katkı sağlamak, halkın, özellikle gençlerin sahih kaynaklarla buluşmasına destek olmak gayesiyle düzenleniyor.
6 KATEGORİDE YAPILAN EN BÜYÜK SİVİL YARIŞMA
ÖSYM sınavlarının ardından en fazla katılımın sağlandığı sınav olan Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları, bu yıl Türkçe dili yanı sıra İngilizce dilinde de online düzenlenerek 8 milyar insanlığın yarışmaya iştirak etmesi kolaylaştırılacak.
Siyer bilgi yarışması A, B, C, D, E, F olmak üzere 6 kategoride yapılacak. Yarışmaya A kategorisinde katılanlara 80 soru B, C, D, E, F kategorilerinden katılanlara 100 soru yöneltilecek.
•   A Kategorisi: 14 yaş ve altı (1 Ocak 2001 sonrası doğanlar)
•   B Kategorisi: 14-19 yaş arası (1 Ocak 1996 -31 Aralık 2000 arası doğanlar)
•   C Kategorisi: 19 yaş ve üzeri  (31 Aralık 1995 öncesinde doğanlar)
•   D Kategorisi: İhtisas Kategorisi
•   E Kategorisi: Online Katılımcı
•   F Kategorisi: Online Katılımcı – İngilizce
SORULAR İKİ FARKLI ESERDEN
Türkiye'de Türkçe, dünya genelinde ise İngilizce dilinde gerçekleştirilecek yarışmaya başvuruda bulunanlar, Türkçe dilinde Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan ve N. Mehmet Solmaz’ın “Kur’an-ı Kerim’e Göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi”, İngilizce dilinde ise Martin Lings’in “Muhammad: His Life Based on the Earliest Sources” kitabından hazırlanacaklar. Yarışma soruları kategorilere göre bu eserlerden ayrı ayrı hazırlanacak.
ENGELLİLER ve MAHKUMLAR UNUTULMADI
7'den 70'e her yaş grubunu kapsayan yarışmaya tüm engelliler istedikleri kategorilerde katılabilecekler. Görme engelliler ise sadece internet üzerinden yapılan sınava iştirak edebilecek.
Türkiye’nin tüm cezaevlerindeki hükümlüler, kendisine uygun kategorilerde sınava katılabilecek. Sınava başvurmak isteyen hükümlülere cezaevi yönetimleri bilgi ve başvuru desteği verecek. Sınavlar cezaevinde yapılacak. Geçen yıl düzenlenen Kur’an-ı Kerim meali yarışmasına katılan Medrese-i Yusufiye talebelerinden biri Türkiye dördüncüsü, 6’sı il birincisi, 7’si il ikincisi, 8’i ise il üçüncüsü olarak büyük başarıya imza atmışlardı.
Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek yarışmanın ilmihal konulu olan ilkine Türkiye’den 87 bin 014 kişi, Kur’an-ı Kerim’in anlamı konulu olan ikincisine ise 61 ülkeden 174 bin 399 kişi müracaat etmişti. Kayıtların başlığı son bir ayda yarışmaya şimdiden 90 bin kişiyi aştı. Son müracaat tarihine kadar 250 bin kişinin yarışmaya başvurması bekleniyor.
YARIŞMAYA HAZIRLIK DERSLERİ
Yarışma soruları baz alınmadan hazırlanan sınava hazırlık derslerinin videoları www.ufkayolculuk.com sitesinde yayınlanıyor.  “Kur’an-ı Kerim’e Göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi” kitabından hazırlanan dersler “sınava hazırlık sayfasından” takip edilebilmektedir.
Yarışma sınav merkezleri yarışmacılara e-posta ve SMS yoluyla bildirilecek. Sınav merkezleri ve diğer konularla ilgili tüm gelişmeler www.ufkayolculuk.com sitesinden duyurulacak. 
TÜRKİYE ÖDÜLLERİ
16 Umre
28 iPad Air
18.000 TL
İL ÖDÜLLERİ
Tam Altın - Yarım Altın - Çeyrek Altın (C Kategorisi)
Laptop - 300 TL Hediye Çeki (Bismot) – Tablet (A ve B Kategorisi)
Ücretsiz Check-up  (Tüm Dereceye Girenlere)
Yarışmayla ilgili tüm gelişmeler ve ayrıntılar ve kayıt için www.ufkayolculuk.com web sayfası ziyaret edilebilir, yarışma kitabını Karaman Atak Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü merkezinden temin edilebilir.

Son Güncelleme: 12.01.2015 23:47
Yorumlar