banner464

Bakan Kılıç: “spordaki Şiddet Ve Küfürlerle İlgili Yargıya Büyük Görev Düşüyor”

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, spordaki şiddet ve küfürlerle ilgili yargıya büyük görev düştüğünü belirterek, “Ama burada bir kuruma ya da bir camiaya daha çok büyük görev düşüyor. O da yargı” dedi.Anadolu Spor...

Bakan Kılıç: “spordaki Şiddet Ve Küfürlerle İlgili Yargıya Büyük Görev Düşüyor”

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, spordaki şiddet ve küfürlerle ilgili yargıya büyük görev düştüğünü belirterek, “Ama burada bir kuruma ya da bir camiaya daha çok büyük görev düşüyor. O da yargı” dedi.Anadolu Spor...

30 Kasım 2014 Pazar 16:39
71 Okunma
Bakan Kılıç: “spordaki Şiddet Ve Küfürlerle İlgili Yargıya Büyük Görev Düşüyor”
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, spordaki şiddet ve küfürlerle ilgili yargıya büyük görev düştüğünü belirterek, “Ama burada bir kuruma ya da bir camiaya daha çok büyük görev düşüyor. O da yargı” dedi.

Anadolu Spor Gazetecileri Derneği tarafından Samsun’da düzenlenen "Sporda Şiddete Hayır" konulu panele katılan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, spora katkılarından dolayı Anadolu Spor Gazeteciler Derneği tarafından ‘Fair-Play’ ödülüne layık görüldü.

“KÜFRÜN STATTA VEYA SALONDA İŞİ YOK”

Atakum ilçesinde bir otelde düzenlenen panelde konuşan Bakan Kılıç, küfür ve şiddetin statlarda ve salonlarda yeri olmadığını söyleyerek, “Şiddete içeren hareket yapanların, spora zarar verenlerin taraftarlıkla ilgisi yoktur. Taraftar dediğimiz kişi spor müsabakasına gelip takımını destekleyen, gönül verdiği renkleri destekleyen kişi ve kişilerdir. Bu desteğin içinde evet müzik yapmak, slogan atmak var ama küfür ve şiddettin statlarımızda ve spor salonlarımızda yeri yok” dedi.

“YARGIYA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR”

Spordaki şiddet ve küfürlerle ilgili yargıya büyük görev düştüğünü belirten Bakan Kılıç, “Biz kanunları, yönetmelikleri bunlarla ilgili olarak çıkartıyoruz. Ve bununla ilgili olarak da şu an elimizdeki enstrümanlar açısından hiç de eksik olmadığımızı düşünüyorum. Ama burada bir kuruma ya da bir camiaya daha büyük görev düşüyor. O da yargı. Polisin yapılmaması gereken hareketleri tespit edip yargıya teslim ettiği kişiler hakkında kanunlar çerçevesinde gerekli kararın verilmesi gerekir” diye konuştu.

“KARDEŞLİĞE VE ÖRNEK OLMAYA GELDİNİZ”

Tribünlerdeki sloganların şiddet içerdiğini hatırlatan Bakan Kılıç, “Tribünlerde atılan sloganları şöyle bir hatırlayın. Bazı sloganlar kendi içerisinde neyi işaret ediyor? Hanginiz bir spor müsabakasında böyle sözleri haklı görebilirsiniz. Benim bildiğim spor müsabakasına geldiniz, dostluğa, kardeşliğe, birlikteliğe geldiniz. Gençlerimize örnek olmaya geldiniz” şeklinde konuştu.

KILIÇ’A FAİR-PLAY ÖDÜLÜ

Bakan Kılıç’a konuşmasının ardından Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Genel Başkanı İbrahim Erdoğan tarafından spora katkılarından dolayı "2014 Fair Play Ödülü" verildi.

VALİ ŞAHİN: “BİRÇOK KARAR ALINDI”

Panelde konuşan Samsun Valisi İbrahim Şahin ise hükümetin sporda şiddetin önlenmesi için önemli kararlar aldığını vurgulayarak, “Aslında sporda şiddet ülkemizin ve dünyanın önemli bir sorunu. Son dönemlerde hükümetimiz sporda şiddetin önlenmesi için başta Passolig olmak üzere birçok önemli kararları aldı” ifadelerini kullandı.

ASGD GENEL BAŞKANI ERDOĞAN: “SORUNLARIN TEMELİNDE İNSAN YATIYOR”

Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Genel Başkanı İbrahim Erdoğan, "Toplumsal sorunların temelinde insan yatıyor. Bizler meslek kuruluşları olarak insan odaklı, birey merkezli çalışmaları mutlaka hızlandırmalıyız" diye konuştu.

BİK GENEL MÜDÜRÜ ATALAY: “TEŞVİK AÇIKLAMALARI ÖN PLANA ÇIKMALI”

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay ise konuşmasında şunları kaydetti:

“Gerçekten ’Fair-Play’i teşvik eden açıklamalar ön plana çıkarılmalı. Önce gazetecilerimiz, yorumcularımız kendi aralarında kavga etmeden bir renk aktörü gibi ortaya çıkıp da kulüplerin sözcülüğünü yapar gibi davranmadan, olması gerekeni dile getirirlerse son derece faydalı olur.”

Panele ayrıca Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kamuran Özden, Basın Vakfı Genel Başkanı Yılmaz Karaca, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, spor basınının temsilcileri, davetliler ve sporcular katıldı.

Yorumlar