banner464

HALK OYUNLARI YARIŞMALARI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Karaman’da Okul Sporları 2015-2016 yılı faaliyet programında yer alan ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen okullar arası halk oyunları il birinciliği yarışmaları yapıldı.

HALK OYUNLARI YARIŞMALARI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Karaman’da Okul Sporları 2015-2016 yılı faaliyet programında yer alan ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen okullar arası halk oyunları il birinciliği yarışmaları yapıldı.

18 Şubat 2016 Perşembe 10:17
330 Okunma
HALK OYUNLARI YARIŞMALARI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Kazım Karabekir Spor Salonu’nda gerçekleşen ve altı okulun katıldığı yarışmaları Karaman Defterdarı İhsan Mintaş, Karaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hayati Kısacık, İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Ayhan Erenoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adem Akçay, İşkur İl Müdürü Kenan Ateş, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Gümrah, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Hüseyin Küçük, İl Müftüsü Nuri Değirmenci, öğrenciler ve davetliler izledi.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu; " Halk oyunları bizim milli branşımızdır, özümüzdür ve kendi öz kültürümüzdür, bu yüzden halk oyunlarına ayrı bir önem ve emek vermekteyiz. Daha nice etkinliklerimizde bir arada olabilmek dileğiyle, hepinize iyi seyirler diliyor, sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum” şeklinde konuştu.
Halk Eğitim Müdürlüğü halk oyunları ekibinin sergilemiş olduğu gösterinin ardından başlayan yarışmalarda altı okulun halk oyunları ekibi güzel ve coşkulu oyunlarıyla tüm izleyenlerin beğenisini kazandı. Geleneksel düzenlemeli ve geleneksel düzenlemesiz dalda yarışan halk oyunları ekipleri okullarına il birinciliği kupasını kazandırabilmek için tüm hünerlerini sergilediler. Renkli görüntülere sahne olan yarışmalar sonunda Gençler Geleneksel Düzenlemeli Dalda 85.00 tam puan ile Larende Anadolu Lisesi birinci, 83.66 puanla Bifa Anadolu Lisesi ikinci, Gençler Düzenlemesiz Dalda 84.66 puanla Ermenek Hasan Kalan Anadolu Lisesi birinci, 82.00 puanla Hatuniye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ikinci, 79.00 puanla Güzel Sanatlar Lisesi üçüncü, Yıldızlar Geleneksel Düzenlemesiz Dalda ise 81.33 puanla Özel Başarı Koleji birinci olan takımlar oldu.
Karaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hayati Kısacık, halk oyunlarının gelecek nesillere aktarılması adına gençlerin önemli bir işlevi yerine getirdiklerini kaydederek, Tepeden tırnağa giymiş olduğunuz giysiler, oyunlarınızı icra ederken duyduğunuz tüm nağmeler Anadolu'nun bağrından çıkmış, bizim öz malımızdır. Onun için böyle bir yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçen herkesi kutluyorum” diye konuştu.
Şampiyona sonrası dereceye giren okullara kupa ve madalyaları Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hayati Kısacık, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Şube Müdürü O.Selçuk Akbaş, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Hüseyin Küçük, Bifa Anadolu Lisesi Müdürü Sabri Elmas, Güzel Sanatlar Müdürü Serkan Demirtaş, Okul Sporları İl Temsilcisi Yaşar Çalışkan, İl Hakem Kurulu Başkanı Gonca Beyaz ve Halk Oyunları İl Temsilcisi İbrahim Güneş tarafından takdim edildi.
 

Son Güncelleme: 18.02.2016 13:04
Yorumlar