banner464

Uyuşturucuyla Mücadelede Tek Yol Spor

Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Eden Sporcular Federasyonu Başkanı Kaya Muzaffer Ilıcak, uyuşturucuyla mücadele etmenin tek yolunun spor olduğunu belirtti.‘Uyuşturucuyla mücadelede tek yol spor’ sloganıyla seminerler düzenleyen Dünya Uyuşturucuyla...

Uyuşturucuyla Mücadelede Tek Yol Spor

Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Eden Sporcular Federasyonu Başkanı Kaya Muzaffer Ilıcak, uyuşturucuyla mücadele etmenin tek yolunun spor olduğunu belirtti.‘Uyuşturucuyla mücadelede tek yol spor’ sloganıyla seminerler düzenleyen Dünya Uyuşturucuyla...

23 Ekim 2014 Perşembe 17:40
21 Okunma
Uyuşturucuyla Mücadelede Tek Yol Spor
Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Eden Sporcular Federasyonu Başkanı Kaya Muzaffer Ilıcak, uyuşturucuyla mücadele etmenin tek yolunun spor olduğunu belirtti.

‘Uyuşturucuyla mücadelede tek yol spor’ sloganıyla seminerler düzenleyen Dünya Uyuşturucuyla Mücadele Eden Sporcular Federasyonu (DUMESF) Başkanı Kaya Muzaffer Ilıcak, bugün İstanbul’da bir okulda 36. seminerini verdi. Gençleri madde bağımlılığı konusunda bilinçlendirmek ve uyuşturucuya karşı mücadele kapsamında Türkiye’nin birçok ilinde seminerler düzenleyen Ilıcak, gençlerin uyuşturucu ile mücadele etmeleri konusunda sporun öneminin büyük olduğunu kaydetti.

Ilıcak, uyuşturucu madde kullanma yaşının çok küçük yaşlara kadar indiğini belirterek, “Bununla ilgili bir federasyon kurduk. Bu federasyonun adı; Uyuşturucuyla Mücadele Eden Sporcular Federasyonu. Bu federasyonun ana gayesi uyuşturucunun ne olduğunu anlatmak, dopingin ne olduğunu anlatmak. Sizlere ne kadar zarar veriyor? onları anlatmak” dedi.

“BONZAİ 2-3 AY İÇİNDE ÖLDÜRÜYOR”

Ilıcak, bonzainin uyuşturucudan daha beter bir madde olduğunu vurgulayarak, “Bonzai çok ucuz. Sigaradan bile ucuz. Ama insanı öldürebiliyorsa, ölümcül etkiye sahip olabiliyorsa, bonzai öldürmeye devam edecek demektir. Özellikle bonzainin, uyuşturucunun vücuda neler yaptığını araştırdığımızda çok ciddi büyük sivilceler çıkartıyor. 2 ile 2,5 ay içerisinde de 3. kullanımda öldürüyor. Böyle bir riske girmenin hangi akılla, hangi mantıkla alakası var onu bilmiyorum. Ben bu durumu genç jenerasyona alınmış bir tavır olarak görüyorum. Sanki bir güç Türk gençliğini, Türk çocuğunu, Türkiye Cumhuriyeti geleceğini dinamitliyormuş gibi geliyor. Çünkü bonzainin uyuşturucu ile uzaktan yakından bir alakası yok. En basit anlatımla demir pasından, fare ilacından bir şey. Uyuşturmuyor da, öldürüyor. Dolayısıyla mutlaka ondan korunmanız gerekiyor” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE UYUŞTURUCU YAŞININ ORTALAMASI 7”

Dünyada var olan uyuşturucuyla mücadele eden dernek ve federasyonlara da bağlı olduklarını söyleyen Ilıcak, “Bu federasyon Türkiye’de ilk defa kuruldu. Dünyada da böyle bir federasyon yok. Bizim 70-80 tane kulübümüz var. İsteyen kulüpte katılabiliyor. Okullarda, ilk, orta ve lise’de mücadele sporları dersleri veriyoruz. Dersleriniz olduğu sürece, spor hayatınız olduğu sürece arkadaşlarınızda olacak demektir. Ama sizin bir lüksünüz var. Arkadaşınızı kendiniz seçmek zorundasınız. Arkadaşınız sizi seçerse, her türlü kötü yola götürür. Dolayısıyla bunu kullanırsınız ya da kullanmazsınız. Ama en azından kandırılmadan bir şey yapılması taraftarıyım. Bu arada metadon diye bir şey çıktı. Bu çok yeni. Bu bir ilaç. Sıvıyla da kullanılıyor. Türkiye’de uyuşturucu yaşının ortalaması 7 yaş grubu. Ve sizi zehirlemek isteyen gruplar var” şeklinde konuştu.

Yorumlar