banner464

Yüz Binler İstanbul Aşkına Koştu

Türkiye’nin en önemli spor organizasyonlarından olan 36. Vodafone İstanbul Maratonu, her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir coşkuyla gerçekleşti. Başarılı organizasyon bu yıl ’İstanbul Aşkına Koş’ sloganı ile yapıldı.Kıtalar...

Yüz Binler İstanbul Aşkına Koştu

Türkiye’nin en önemli spor organizasyonlarından olan 36. Vodafone İstanbul Maratonu, her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir coşkuyla gerçekleşti. Başarılı organizasyon bu yıl ’İstanbul Aşkına Koş’ sloganı ile yapıldı.Kıtalar...

16 Kasım 2014 Pazar 18:23
104 Okunma
Yüz Binler İstanbul Aşkına Koştu
Türkiye’nin en önemli spor organizasyonlarından olan 36. Vodafone İstanbul Maratonu, her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir coşkuyla gerçekleşti. Başarılı organizasyon bu yıl ’İstanbul Aşkına Koş’ sloganı ile yapıldı.

Kıtalar arası koşulan tek maraton olma özelliğine sahip 36. Vodafone İstanbul Maratonu’nda erkeklerde Faslı atlet Hafid Chani, kadınlarda ise Etiyopyalı Amane Gobena zafere ulaşırken, yarışların tarihinde ilk kez bir Faslı atlet ipi göğüsleyerek tarihe geçti.

SON 3 YILIN EN YÜKSEK KATILIMI

3. kez IAAF (Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği) tarafından Altın Kategori’ye kabul edilerek dünyanın en iyi 22, Avrupa’nın en iyi 11 maratonu arasında yer alan Vodafone İstanbul Maratonu’na dünyanın ilgisi her geçen yıl artıyor. 118 ülkeden yaklaşık 25 bin kişinin kayıt yaptırmasıyla son 3 üç yılın en yüksek katılımının olduğu maratona, Türk halkı da büyük ilgi gösterdi. Bebeğinden çocuğuna, gencinden yaşlısına yüz binlerce vatandaş, bu büyük heyecana ortak olmak için yollara düştü ve İstanbul aşkına koştu.

ERDOĞAN ZİRVEYE ÇIKARDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı döneminde Spor A.Ş Genel Müdürü Mehmet Atalay’ın da katkılarıyla IAAF, AIMS (Uluslararası Maratonlar ve Mesafe Yarışları Birliği) gibi dünya atletizmini yöneten kuruluşlardan destek alınıp, yıldız atletlerin davet edilmesiyle büyük çıkış yakaladı. Maraton, ikinci ivmesini ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş başkanlığında kazandı. Bu uzun süreçte Topbaş’a; Ayhan Bölükbaşı, Alpaslan Baki Ertekin, İsmail Öztekin ve İsmail Özbayraktar gibi isimler Spor A.Ş. Genel Müdürü olarak yaptıkları çalışmalarla destek oldular. Böylece eski adıyla Avrasya Maratonu, tüm dünyanın konuştuğu önemli atletizm organizasyonlarından biri oldu. Başkan Topbaş’ın 2004’te göreve geldiğinde 25 bin civarında katılımın olduğu Vodafone İstanbul Maratonu’nda şimdi yüz binler koşuyor.

YEŞİL MARATON

Bu yıl 36. kez düzenlenen organizasyonun bir özelliği de ’yeşil maraton’ olmasıydı. Bu kapsamda maratonda kullanılan tüm vasıtalar çevre kirliliğini önlemek adına elektrikli araçlardan oluştu. Ayrıca katılımcılar maratonun ardından oluşturulacak hatıra ormanı için de ufak bir bağış karşılığında ağaç sertifikalarını aldılar. Ayrıca parkurun değişik noktalarına geri dönüşüm kutuları kondu. Koşu çiplerini hatıra olarak saklamak istemeyen katılımcılar çipleri geri dönüşüm kutularına atarak, çevre bilincinin önemini vurguladılar.

36. Vodafone İstanbul Maratonu geride kalırken, yarışseverler önümüzdeki yıl düzenlenecek maratonu şimdiden sabırsızlıkla beklemeye başladılar.

Yorumlar