Organizatörlüğünü Hülya Turlay’ın yaptığı, her yıl geleneksel olarak Karamanlı kadınların bisiklet binmeye teşvik etmek için düzenlenen “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” üçüncü etkinliği Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirildi.

Bu yıl 30 ülke ve 150 şehirde eş zamanlı gerçekleşen “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” etkinliğinde kadınlar, cadde ve sokaklarda pedal çevirdi. Etkinliğin amacı ise kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, pedalların itici gücünü tüm toplumda göstermek, çocuklara daha temiz ve yaşanabilir dünya bırakmak olduğu vurgulandı.

Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda etkinlik Necmettin Erbakan Parkı’nda sona erdi.

Burada bir konuşma yapan Hülya Turlay: “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2013 yılında İzmir'de başlamıştır. 9 yıl içerisinde büyüyen bu etkinlik önce Türkiye'de daha sonra dünyada diğer şehirlerde bisiklete binen kadınların da dikkatini çekmiştir. Turumuz bu yıl yaklaşık 150 şehirde, yaklaşık 30 ülkede eş zamanlı olarak yine bağımsız gönüllü kadınlar tarafından yapılıyor, gururluyuz.

"Dünya Otomobilsiz Kentler Günü" kapsamında bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek ve güvenli bisiklet sürmeye ilişkin altyapı talebini pekiştirmek için düzenlenmektedir.

Ortak dileklerimiz ve isteklerimiz var bizim. Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu ve her alanda kendilerini özgürce ifade etme hakları olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Biz binlerce kadın pedallarımızın itici gücünü tüm toplumda da göstermek istiyoruz. Çocuklarımıza daha temiz ve yaşanabilir dünya bırakmak için elimizden geleni yapmak istiyoruz. Kadınların toplumda daha görünür olması ve sorumluluk almasını diliyoruz. Geçmişte "İklim değişikliği" diyorduk, şimdi artık "İklim Krizi" diyoruz. Bunun etkilerini çok acı bir şekilde yaşadık yaşıyoruz. Ciğerlerimiz yanıyor, canımız yanıyor. Her bireyin bu konuda yapabileceği bir şeyler var. Biz bisiklete daha çok binerek dünyaya olumlu katkıda bulunabiliriz. "Bir kişinin karbondioksit salınımı otomobil ile gidilecek yol bisikletle gidildiğinde 15 kat azalıyor." Biz "İklim Krizi" ne karşı yönetimlerin de derhal harekete geçmelerini istiyoruz” dedi.