banner464

ANIZ YAKANLARA CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK

Karaman İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü anız yangınıyla ilgili uyarılarda bulundu.

ANIZ YAKANLARA CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK

Karaman İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü anız yangınıyla ilgili uyarılarda bulundu.

02 Aralık 2015 Çarşamba 15:29
708 Okunma
ANIZ YAKANLARA CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK

Karaman İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yaptığı açıklamada; “Ülkemizde olduğu gibi Karaman’da da hasat sonrası anız yakımında artış görülmekte ve bu da büyük tehlike oluşturmaktadır.  Gerek tedbirsizlik ve dikkatsizlik, gerekse toprak işlemeyi kolaylaştırmak gibi nedenler ile atadan kalma görenekler neticesi çiftçilerimiz tarlada kalan arpa, buğday ve mısır saplarını, kuru otlar ve meyve bahçelerindeki kuru dalları ekonomik değer taşımadığı gerekçesi ile yakmaktadır.  Kış ve bahar yağışlarının bereketli geçmesi bitkilerde oluşan sap, yaprak ve çiçek gibi organların daha iyi gelişmesine ve fazla miktarda yeşil aksam yani organik madde oluşmasına neden olmuştur. Toprakta bulunan en değerli yapıyı organik madde oluşturmaktadır. Toprağın zenginliği organik madde ile ölçülür. Anız yangınları neticesi bu organik madde yok olmaktadır. Toprak, bitki artıklarının toprağa karıştırılmasıyla organik maddece zenginleştirilebilir.

Anız yangınları; toprağın yapısında ve bitki büyümesinde önemli fonksiyonu olan organik maddeyi yok etmekte, toprak sıcaklığının yükselmesi sonucu toprağın mikrobiyolojik aktivitesi gerilemekte ve biyolojik denge bozulmaktadır. Anız yangınları toprak üstündeki ve içerisindeki faydalı canlıların ve topraktaki organik maddenin yanarak yok olmasına neden olur. Anız yakılan toprakta, bitkilere yarayışlı besin maddeleri azalmakta ve zamanla toprağın verimliliği düşmekte,  sonuç olarak ürün verimliliği de düşmektedir. Ayrıca çevreye de olumsuz etkiler yaparak doğal yaşama zarar vermektedir. Bu nedenlerle anız yangınlarının önlenmesi amacıyla: 16.12.1998 tarih ve 23555 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 1998/26 nolu tebliğ ve 2872 sayılı Çevre Kanunu gereğince, İlimizde anız yakılması yasaktır. Ayrıca 15.06.2015 tarihli ve 2015/3 sayılı Karaman Valiliği Genel Emri ile de anız yakılması yasaklanmış olup, bu yasağa uymayanlar hakkında ilgili kanun hükümlerine göre Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce cezai işlem yapılacaktır. Hasat zamanında önemli bir çalışma olan anız yangınlarıyla mücadele kapsamında hasat öncesi eğitimler yapılmıştır. Bu konuda birçok kurumla koordineli olarak çalışılmaktadır. 

Çiftçilerimiz anız yakmak yerine hasat sırası ve sonrasında sapları parçalayarak toprağa karıştırabilirler ya da daha ucuz ve daha zahmetsiz olan toprak işlemesiz anıza ekim yöntemini uygulayabilirler. Çiftçilerimizin bu konuda hassas ve duyarlı olacaklarına inanıyor ve yasaklama kararının başarıya ulaşacağını düşünüyoruz. Üreticilerimizin mağdur duruma düşmemeleri için anız yangınları ile ilgili gerekli tedbirlere uymaları ve İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinden bilgi almaları gerekmektedir.” denildi.

Son Güncelleme: 03.12.2015 12:07
Yorumlar