Arıcılık Kursları Tamamlandı

Karaman arıcılığının geliştirilmesi ve ülke arıcılığında söz sahibi konuma gelmesi amacıyla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, yetiştirici ve üreticilere yönelik kurs ve eğitimler düzenlendi.

banner491
Arıcılık Kursları Tamamlandı
banner567

Bu kapsamda arıcılar; arıcılık teknikleri konularında eğitmek,  üretim ve verimliliği artırmak amacı ile Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu ve İl Müdürlüğü işbirliğiyle arı yetiştiriciliği kursları düzenlendi.

Karaman merkez İlçe ile Yeşildere ve Madenşehri köylerinde düzenlenen 4 ayrı arı yetiştiriciliği kursunda 250 kursiyere arıcılık eğitimleri verildi. Kurslarda; bal arısı ırkları, koloni bireyleri ve düzeni, mevsimsel bakım ve kışlatma işlemleri, bal üretimi, diğer arı ürünlerinin üretimi, ana arı yetiştiriciliği, ballı bitkiler, gezginci arıcılık, arı sağlığı ve arıcılıkta kullanılan teknolojik alet ve ekipmanlar konularında Arıcılık Uzmanı Tekniker Hasip Turan tarafından verilen eğitimler tamamlanmış olup, eğitimlerde 210 kursiyer başarı göstererek belge almaya hak kazandı.

Karaman İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan açıklamada; “Arılar bitkilerde tozlaşma acısından mükemmel bir performansa sahiptirler. Özellikle meyve ürünlerinden söz sahibi olduğumuz elma ağacının çiçeklenme döneminde ve kiraz,  badem, nar, şeftali, armut, erik, kayısı ağaçlarının tozlaşma ile döllenerek yüksek verim elde edilmesinde arılar çok önemli yere sahiptir. Arılar ilimiz ekonomisine bal ve arı ürünlerinin yanında; tarla-bahçe ürünleri ve sebzecilikte yaptıkları polinasyon ile ürünlerin verim ve kalitesinin artmasını sağlayarak dolaylı yönden de çok büyük katkı yapmaktadır.

Geniş çayır ve mera arazileri, dağlık kesimlerdeki orman arazileri, tarla, sebze ve bahçe arazileriyle arılar için zengin bir floraya sahip olan İlimiz, arıcılık yapmak için oldukça avantajlı bir konuma sahiptir. 2018 yılı verilerine göre Karaman’da 500 arıcılık işletmesinde Arıcılık Kayıt Sistemine(AKS) kayıtlı 6 bin 96 kovanlı arı kolonisinde arı ürünleri; bal, polen ve arı sütü üretimi yapılmaktadır. 2017 yılında 45. Apimondia Uluslararası Arıcılık Kongresinde petekli organik balda ilimiz balı dünya birincisi olarak ödül almıştır.” denildi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner619

banner612

banner590