banner590

Son Dakika
banner722

Çiftçilere Yem Bitkileri Projesinden Bir Destek Daha!

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hayvancılığına katkı sağlamak amacıyla % 75’i hibeli yonca tohumu dağıtımı yapıldı.

TARIM 22.01.2021, 16:21 22.01.2021, 16:25
189
Çiftçilere Yem Bitkileri Projesinden Bir Destek Daha!
banner762

Düzenlenen Yonca Dağıtım Törenine AK Parti Karaman Milletvekilleri Dr. Recep Şeker ve Av. Selman Oğuzhan Eser, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Abidin Çağlayan, İl Genel Meclisi Başkanı Adem Kapar, İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Şahinbaş, Karaman Sulama Kooperatifleri Birliği Başkanı Sami Yaşar, Karaman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dorla, Karaman Veteriner Hekimler Odası Başkanı İsmail Çolak, Karaman Merkez Tarım Kooperatifi Müdürü Yusuf Mıh, köy muhtarları ve yonca tohumu almaya hak kazanan çiftçiler katıldılar.

Karaman Merkez Tarım Kredi Kooperatifinde gerçekleştirilen yonca dağıtımı töreninde bir konuşma yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Şahinbaş: “Hayvancılığının en önemli sorunlarından birisi kaliteli kaba yem açığını gidermektir. Yonca bitkisi kaliteli kaba yem açısından en önemli yem bitkisi olmasının yanında, toprağın organik yapısının iyileşmesine de katkı sağlamaktadır. Yonca otu, diğer yem bitkilerine oranla protein, vitamin ve mineral madde açısından daha zengindir.

Sulu tarım alanlarımızda yonca üretiminin artırılması ve üreticilerimizin birim alandan daha fazla gelir sağlaması amacı ile %75’i Bakanlığımız kaynaklarından, %25’i üretici katkısı olarak yonca tohumu dağıtımı yapılmıştır.

Söz konusu yonca tohumu dağıtımı; Yem Bitkilerini Geliştirme Projesi kapsamında ilimiz merkez ilçeye bağlı Karacaören, Çoğlu, Dinek, Burunoba, Sudurağı, Kameni ve Kılbasan köylerimizde uygulanmıştır. Proje ile bu köylerimizde kaliteli kaba yem açığını gidermek ve bu bölgeyi yem bitkilerinin ticari amaçlı üretimi konusunda geliştirmek amaçlanmıştır. Toplam bedeli 333 bin TL olan projemizin uygulama bölgesi olan 7 köyümüze ve Karamanımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Törende Milletvekili Dr. Recep Şeker’de konuşmasında: “Dağıtımı yapılan yonca tohumlarının ilimiz için hayırlı olmasını temenni ederek, projede 96 çiftçimize, 13bin 180 kg. yonca tohumu dağıtımı yapıldığını, bundan önce de ilimiz çiftçileri için 39 bin kg macar fiği ve 3 bin 282 ton sertifikalı arpa ve buğday tohumu dağıtıldığını, bu projede de tohum almak için başvuran tüm çiftçilere yonca tohumu verildiğini, bu tür projelere bundan sonra da desteklerinin süreceğini söyleyen ŞEKER, bu konularda bize her zaman destek veren başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Tarım ve Orman Bakanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
-1°
az bulutlu
Namaz Vakti 26 Şubat 2021
İmsak 05:56
Güneş 07:16
Öğle 13:05
İkindi 16:14
Akşam 18:45
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@