banner741

banner590

Son Dakika
banner722

Elma İç Kurdu Biyoteknik Mücadele Yöntemi Bahçe Günü Düzenlendi

Elmanın ana zararlılarından biri olan İç Kurdu Biyoteknik Mücadele Yöntemi Bahçe günü 05 Eylül 2019 tarihinde düzenlendi. Biyoteknik Mücadele Yöntemlerinden birisi olan Şaşırtma Teli uygulamasının elma üreticilerinin ile paylaşılması amacıyla şaşırtma teli uygulanan bir üreticinin bahçesinde bahçe günü düzenlenmiştir.

TARIM 11.09.2019, 11:19 11.09.2019, 11:42
394
Elma İç Kurdu Biyoteknik Mücadele Yöntemi Bahçe Günü Düzenlendi
banner762

Zararlıların üzerinde etkili olan bazı yapay veya doğal maddeleri kullanarak normal özelliklerini bozmak suretiyle uygulanan yöntemlere “Biyoteknik Yöntemler”adı verilir. Bu yöntemlerden biri olan Şaşırtma Tekniğinde kimyasal mücadele yapılmadan dişi böceklerin erkek böcekler tarafından kolay bulunabilmek ve çiftleşmek için vücutlarından yaydıkları feromonun (kokunun)yapay olarak üretilip “yayıcı” denen ve genellikle polietilenden üretilen küçük aparatların içine doldurularak mücadele alanına asılması ile zararlının çiftleşip yumurta bırakmasının engellenmesidir. Karaman 2019 yılı içerisinde 7 bin dekar alanda elma iç kurdu biyoteknik mücadele yöntemlerinden olan şaşırtma teli tekniği uygulanmaktadır.

Elma üreticilerinden Celil Serim’in bahçesinde düzenlenen etkinliğe; Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı V. Raşit Balta, Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, Karaman İli Merkez İlçe Elma Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yıldız ve Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdür V. Uğur Erkan, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdür V. İbrahim Erkol, Gıda Yem Şube Müdür V. Fatih Ayaz, Karaman İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Müdürü Kemal Uyar, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi (KMÜ) Arıcılık Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Ahmet Haşim Keskin,  KMÜ Elmacılık Araştırma Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Sait Efe Dost,  Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsünden Dr. Burcu İnal ve Erdoğan Ayan, KMÜ öğretim görevlileri Dr. Elif Yavuzaslanoğlu, Dr. Seyfi Taner, Dr. Kadir Uçgun, Durmuş Ali Çarkacı, şaşırtma teli Türkiye temsilcileri, teknik personeller ve üreticiler katıldı.

Yıl içerisinde uygulama yapılan bahçelerde monitör amaçlı tuzaklar asılarak kelebek sayımları yapılmıştır. Bunun yanında tel takılmayan şahit bahçelere de tuzaklar monitör amaçlı asılarak kelebek takiplerine devam edilmiştir. Yapılan kelebek takiplerinde tel asılan bahçelerde haftalık sayımlarda tuzaklarda yakalanan kelebek sayımlarında haftalık 0-2 kelebek görülürken, şahit bahçelerdeki sayımlarda ise 100-160 kelebek tespit edilmiştir.

Bahçe gününde Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdür V. Uğur Erkan şaşırtma teli uygulaması hakkında bilgiler verdi. Etkinlik Şaşırtma Teli Feromon İş Geliştirme Müdürü Dr. Türkan Koçlu’nun teknik sunumu ve bahçe sahibi Celil Serim’in uygulamayı anlatması ile sona erdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
22°
açık
Namaz Vakti 22 Ekim 2020
İmsak 05:35
Güneş 06:55
Öğle 12:37
İkindi 15:40
Akşam 18:09
Yatsı 19:24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@