banner877

banner919

banner990

banner957

Son Dakika
banner722

“Karaman’da Bu Yıl Arpa Rekoltesi 200 Bin Tonu Geçecek”

Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, geçtiğimiz günlerde hasadı başlayan arpada, rekoltenin geçen yıla göre ikiye katlayacağını söyledi.

TARIM 13.07.2017, 12:51 13.07.2017, 12:54
1208
“Karaman’da Bu Yıl Arpa Rekoltesi 200 Bin Tonu Geçecek”
banner762

Arpa hasadının yapıldığı arazilerde incelemelerde bulunan Muğlu, kış mevsiminin bol yağışlı geçmesi nedeniyle tüm ürünlerde olduğu gibi arpada da mahsulün çok iyi olduğunu belirtti. Muğlu, bu yıl beklentilerin üzerinde bir rekolte olduğunu belirterek, "Çiftçilerimiz arpada taban fiyat konusunda Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ve bakanlığımızdan bir fiyat açıklaması yapmasını bekliyordu. Fakat bizim aldığımız bazı bilgiler var. Arpa fiyatının açıklanması belki taban fiyatın oluşturulması açısında iyi olabilir ancak, bunda bir ay öncesine kadar arpa fiyatının 1 TL’nin üzerinde gittiğini biliyoruz. Bu fiyatlara karşı bakanlığımızın açıklayacağı rakamlar eş değerlerde olmaz ise çiftçimiz bundan büyük zarar görür. Şu anda arpa serbest piyasada 860 ile 900 lira arasında gidiyor. Geçtiğimiz yıl Karaman’da 495 bin dekar alanda arpa hasadı yapıldı ve 122 bin ton mahsul kaldırıldı. Bu yıl ise mahsulün 200 bin tonu geçmesini bekliyoruz” dedi.

"YAKILAN ANIZ VERİMİ DÜŞÜRÜYOR"

Çiftçilere anızları yakmamaları konusunda bir kez daha uyarıda bulunan Ziraat Odası Başkanı Recep Muğru, "Çiftçilerimiz zannediyor ki anızı yaktığımız zaman sanki çok ürün alacağız mantığıyla bakıyor. Halbuki toprakta yaşayan binlerce canlı ile yaktığımız toprağın içinde bulunan tüm mineralleri yakarak öldürüyoruz. Tam tersine anızı yakılan tarlada verim düşüyor. Anız da doğal bir gübredir. Çiftçilerimizi uyarıyorum, anızlarını yakmasınlar, yakanları da hemen şikayet etsinler” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 08 Ekim 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@