banner741

banner590

banner722

Karaman’da Zeytincilik Gelişiyor ve Değerleniyor

İlimizde mikroklima özelliğine sahip köylerde zeytin üretimi her geçen gün artmaya devam ediyor.

banner824
TARIM 25.09.2020, 11:23 25.09.2020, 11:27
788
Karaman’da Zeytincilik Gelişiyor ve Değerleniyor
banner762

İlimizde mikroklima özelliğine sahip köylerde zeytin üretimi her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu artışta gerek Karaman İl Özel İdaresi Fidan Dağıtım Projeleri, gerekse İl Tarım ve Orman Müdürlüğü desteklemeleri ve bölge üreticisinin kendi imkanlarıyla gerçekleşmiş olup, hatırı sayılır bir zeytin pazarının oluşmasına katkı sağladı. Böylece Karaman’da zeytin üretimi konusunda söz sahibi iller arasında olma yolunda hızla ilerlemekte.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce; İlimizin ülkemiz zeytin üretiminde söz sahibi olması için zeytin üretiminin yaygınlaştığı köylerde üreticilere yönelik çiftçi eğitim ve yayım çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda, üreticilere ürettiği ürünün doktoru olmasını sağlamak amacıyla Bostanözü Köyünde bir eğitim düzenlendi. ‘Zeytin Hastalık ve Zararlıları’ konusunda düzenlenen eğitim, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü görevli konu uzmanları ve İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsünden katılım sağlayan Bitki Sağlığı Bölüm Başkanı Serkan Kaptan ve Tarım Ekonomisi Bölüm Başkanı Önder Eralp tarafından verildi.

İl Genel Meclis Başkanı Adem Kapar ve İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Şahinbaş’ın da katılımıyla gerçekleştirilen eğitim toplantısında Kapar, üreticilere hitap ederek;  zeytin ve buna benzer birçok ürünün yetiştirilmesine imkan veren mikroklima özelliği olan bu bölgenin üreticilerin açısından bulunmaz bir nimet olduğunu, bunun kıymetini bilinmesi gerektiğini ve üretilen ürünlerin pazar payının ve kalitesinin arttırılmasının hem üretici hem de Karaman ekonomisine büyük katkılar sağlayacağını, bu konuda üzerlerine düşen ne varsa hepsini seferber edeceklerini dile getirdi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Şahinbaş’da toplantıda yapmış olduğu konuşmasında;  Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak üreticilerin daima yanında olduklarını, bu ve buna benzer eğitimlerin ve üreticilere yönelik tarımsal desteklemelerinin sürekli devam edeceğini ifade etti.

‘Zeytin Hastalık ve Zararlıları’ eğitimine katılım sağlayan Bostanözü ve civar köylerin muhtarları ve üreticileri tarafından üretimle ilgili sorunları paylaşmış olup, çözüm önerileri hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
-1°
açık
Namaz Vakti 19 Ocak 2021
İmsak 06:27
Güneş 07:51
Öğle 13:03
İkindi 15:42
Akşam 18:04
Yatsı 19:23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@