banner464

Kiraz Sülüğü’ne Karşı Uyarı

Ahmet Haşim Keskin ; “Ürünün güvenliği; bilinçli üreticilerin doğru hedefe, doğru ilaçla, doğru ekipmanla, doğru zaman ve dozajda uygulama yapılması gerekmektedir.

Kiraz Sülüğü’ne Karşı Uyarı

Ahmet Haşim Keskin ; “Ürünün güvenliği; bilinçli üreticilerin doğru hedefe, doğru ilaçla, doğru ekipmanla, doğru zaman ve dozajda uygulama yapılması gerekmektedir.

03 Ağustos 2015 Pazartesi 14:28
415 Okunma
Kiraz Sülüğü’ne Karşı Uyarı
İl Müdür Ahmet Haşim Keskin yaptığı açıklamada; “Karaman’ da  özellikle arazi varlığı sınırlı olan Ermenek, Başyayla ilçelerinde ve merkez ilçenin yüksek rakımlı köylerinde kiraz yetiştiriciliği üreticiler için önemli gelir kaynaklarının biridir.  Son yıllarda Karaman da  kiraz alanlarında önemli artışlar olmuş, İlimiz kaliteli kiraz üreticisi olma yolunda ilerlemektedir. Bunun gerçekleşebilmesi için kiraz üretiminin hem kaliteli, hem de insan sağlığı açısından güvenli yapılması şarttır. Ürünün güvenliği; bilinçli üreticilerin doğru hedefe, doğru ilaçla, doğru ekipmanla,  doğru zaman ve dozajda uygulama yapılması ile ilgilidir.

Tüm kültür bitkilerinde olduğu gibi kirazda da bazı hastalık, zararlı ve yabancı otlar sorun olabilmektedir. İlimiz için en sık rastlanan zararlılardan birisi olan Kiraz sülüğü, genellikle kiraz üretilen tüm bölgelerde bulunur. Larvaları yaprağın üst epidermisini yiyerek zarar yapar ve onu ince bir tül haline getirirler. Bu zarar şekli çok karakteristiktir. Yaprağın ince ve kalın damarları zarar görmez. Yoğunluğun yüksek olduğu durumlarda, ağaçlar yapraklarını tamamen kaybedebilir. Bu durum ağacın zayıflamasına ve verimin düşmesine neden olur. Bu zararlı kiraz başta olmak üzere vişne, armut, erik, kayısı ve bademde de zarar yapabilir. Genellikle ekonomik anlamda çok büyük zarar yapmayan kiraz sülüğü, özellikle yağışın bol olduğu yer ve yıllarda ortaya çıkan bir zararlıdır.

Zararlı ile mücadelede Sonbaharda toprak işlemesi yapılarak, toprak içinde bulunan larvaların bir kısmının ölmesi sağlanabilir. Kiraz sülüğü, genellikle kimyasal mücadeleyi gerektirecek kadar yoğunluğa ulaşamaz. Ancak populasyonun yüksek olduğu yıllarda, daha önceden bulaşık olduğu bilinen kiraz bahçeleri, Nisan ayı sonundan itibaren kontrol edilerek, yoğunluğun bulunduğu bahçelerde, larvalar görülür görülmez ilaçlama yapılmalıdır. Ayrıca kimyasal mücadele dışında kültürel; mekanik ve fiziksel; biyoteknik; biyolojik ve entegre mücadele yollarının da olduğu unutulmamalıdır” dedi.

Son Güncelleme: 03.08.2015 14:28
Yorumlar