banner877

banner919

banner990

banner957

Son Dakika
banner722

Konuk 25 Yıldır Dile Getiriyor: “Su Olmazsa Ekmek Olmaz”

25. ve 26. dönem AK Parti Karaman Milletvekili ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, 1996 yılından bu yana yaptığı konuşmalarda çiftçinin kanayan yarası olan Konya ve Karaman Ovası’nın su sıkıntısını dile getiriyor.

TARIM 23.06.2021, 17:54 24.06.2021, 11:03
187
banner762

Çiftçinin kanayan yarası olan Konya ve Karaman Ovası’nın su sıkıntısını, 1996 yılından bu yana yapmış olduğu konuşmalarında dile getiren 25. ve 26. dönem AK Parti Karaman Milletvekili ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk'un 2006 yılında yaptığı açıklamalar tekrar gündeme geldi.

2006 yılında belediye başkanlığı döneminde açıklama yapan PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk: “Damlama sulamayla birlikte Konya'daki su probleminin vahşi sulamanın ciddi anlamda önüne geçeceğimizi biliyorum. Ama bu yeterli değildir. Konya ovası çöl olmaya devam ediyor. Konya ovası kuruyor. Konya toprakları ağlıyor. Konya toprakları yarın açıkta kalacak. Bugün yetiştirdiğimiz ağaca bulduğumuz suyu bile bulamayacağız. Eğer sizler bugün bizim bölgemizden fışkıran ve boşu boşuna Akdeniz'e akarak bizi burada ağlatan Göksu'yu Konya ovasına indiremezsek, bizim ağıtımız bizim figanımız bütün insanlığı rahatsız edecektir. Bunun çözüm yolunu söylüyorum. Ben ey hükümet bu sizin işinizdir gelin yapın demiyorum. Ey hükümet bu hepimizin işidir. Çiftçinin de işidir. Sivil toplum örgütünün de işidir. Sizin de işinizdir. Gelin Göksu’yu mutlaka olmazsa olmazımız olan ovaya indirilmesini sağlayalım. Dün Cihanbeylili, Altınekinli hemşehrim bu benim meselem değil gibi görüyordu. Çumra’nın Karaman’ın meselesi gibi görüyordu. Ancak öyle olmadığını hep birlikte anladık. Göksu gelmezse yer altı suları da kuruyacak. Yeraltı sularını da kaybedeceğiz. Yeraltı suyunu kaybetmiş bir Anadolu’nun bundan sonra kıymeti olur mu? Esnafı olur mu? Çiftçisi olur mu? Sanayisi olur mu? Hepsi domino taşı gibi yıkılır. Göksu’yu kim ovaya indiriyorsa adı ne olursa çiftçi onların yanında olacaktır. Eğer Göksu’yu Konya ovasına indiremezseniz Konya ovasında bulunan il ve ilçelerin suları kuruyacaktır. Hepimiz birbiri ardına yıkılacağız. Eğer siz yapmayacak olursanız biz kazmaları alacağız o mavi tüneli kazmaya başlayacağız. Yapacaksak hep beraber yapacağız. Yapmayacaksak herkesle beraber biz de ağlayacağız. Ben hükümetin Göksu’yu ovaya indireceğine inanıyorum. İnşallah Göksu ovaya iner de bu milleti bahtı değişir. Bu susuzluğa bu kuraklığa bu bölge daha fazla dayanamaz” ifadelerine yer vermişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 04 Ekim 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@