banner464

Muğludan “destekleme” uyarısı

Destekleme ödemeleri için son başvuru tarihi 31 Aralık

Muğludan “destekleme” uyarısı

Destekleme ödemeleri için son başvuru tarihi 31 Aralık

24 Aralık 2013 Salı 21:23
2182 Okunma
Muğludan “destekleme” uyarısı
 Karaman Ziraat Odası Başkanı(KZOB) Recep Muğlu“2013 yılı mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemeleri için son başvuru tarihi 31 Aralık”
“Desteklemeden yararlanacak üreticilerimiz, tarım ilçe ve il müdürlüklerine başvuru 
yapmaları gerekmektedir”
 KZO Başkanı Muğlu 2013 yılı mazot, gübre ve toprak analizi desteği için başvuruların 31 Aralık’ta sona ereceğini belirterek, üreticilere “başvuru için son 6 iş günü” kaldığını hatırlattı; olası sıkışıklıklar için son gün beklenmeden başvuruların yapılmasını istedi. 
Muğlu, yaptığı açıklamada, mazot, gübre ve toprak analizi desteklemelerine ilişkin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilgili tebliğinin, 1 Ocak 2013’ten geçerli olmak üzere 13 Mayıs’ta yayımlandığını anımsattı.
Tebliğe göre, arazi miktarı 1 dekarın altında olan çiftçilere destekleme ödemesi yapılmayacağını hatırlatan 
Muğlu, toprak analizi desteğinin dekar başına 2,5 lira olarak belirlendiğini kaydetti.
Muğlu;“ÇKS'ye kayıtlı 50 dekar ve üzeri her bir tarım arazisinin gübre destekleme ödemesinden yararlanabilmesi için her 50 dekarlık alan için bir analiz olmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş laboratuvarlarda 1 Ocak 2013 tarihi ile 31 Aralık 2013 tarihi arasında toprak analizi yaptırılması zorunludur. 50 dekarın altında tarım arazisi için bu şart aranmamaktadır.
Mazot, gübre ve toprak analizi desteğinden faydalanmak isteyen üreticilerimizin 31 Aralık Salı günü mesai bitimine kadar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilçe, merkez ilçelerde ise il müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Çiftçilerimizin bu konuda son günü beklemeden başvurularını yapması, olası sıkışıklıklara meydan verilmemesi açısından önemlidir.''dedi.
Son Güncelleme: 08.06.2014 13:31
Yorumlar