banner464

SOLUCANLAR TOPRAĞA HAYAT VERİYOR

Karaman’ın Sudurağı Kasabası’nda solucan çiftliği kuran Abdulkadir Acar, ürettiği solucan gübrelerini dünyanın dört bir yanına satmayı hedefliyor.

SOLUCANLAR TOPRAĞA HAYAT VERİYOR

Karaman’ın Sudurağı Kasabası’nda solucan çiftliği kuran Abdulkadir Acar, ürettiği solucan gübrelerini dünyanın dört bir yanına satmayı hedefliyor.

26 Ekim 2016 Çarşamba 10:41
2192 Okunma
SOLUCANLAR TOPRAĞA HAYAT VERİYOR
Daha önce askeriyede görev yapan ve emekli olan Abdulkadir Acar, memleketi Karaman’ın Sudurağı Kasabası’nda solucan gübresi üretmeye başladı. Abdulkadir Acar, yaptığı araştırmalar sonucunda Türkiye'de 12 milyon ton gübre pazarının olduğunu ve solucan gübresinin giderek daha çok rağbet gördüğünü öğrendiğini belirtti. Solucan gübresi üretiminin ciddi sektör haline gelmeye başladığını gördüğünü ve bu sektöre girmeye karar verdiğini ifade eden Acar, şunları söyledi: ‘’2 yıl önce Sudurağı Kasabası’nda solucan beslemeye ve gübre üretimine başladım. Şu an 2 milyon solucanla devam ediyoruz. Solucan gübresini bölgemizde yetişen ürünlerde kullandık ve çok iyi sonuçlar aldık. Hem verim artışı sağladı hem de hastalık olmadı. Kırmızı Kaliforniya solucanları ile hayvan gübresi ağırlıklı olarak asidik ürünler hariç, diğer atıkların kullanılması ve belirli bir aşamadan geçirilmesi ile elde edilen mamanın solucanlar tarafından tüketilmesi ile solucan gübresi üretiyoruz. Tamamen organik olan bir gübre, tarımda ve her alanda kullanılmaktadır. Hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Solucanların gübre içine bıraktığı enzimler ve sölom sıvısı sayesinde bitkiyi korur ve dirençli hale getirir. Dünyada çok yaygın olarak kullanılan solucan gübresi ülkemizde de hızla çoğalmaktadır. Hobi amaçlı ve ticari olarak yapılabilir. Araştırma sonuçlarında solucan gübresinin en iyi organik gübre olduğu ve bitkiye su tutma, ürün koruma, kök geliştirme, verim artışı ile aroma zenginliği kazandırdığı tespit edilmiştir.’’ dedi.
‘’Tüm dünyada çok rağbet görüyor’’
Abdulkadir Acar, yüzde 100 doğal olması ve verim artışına katkısı dolayısıyla solucan gübresinin giderek daha çok ilgi gördüğüne dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Solucan gübresi toprakta ph yüksekliği nedeniyle kullanılmayan fosfor, potasyum, demir, çinko, gibi bitki besin elementlerini toprakta çözünür hale getirip bitki tarafından kullanılmasını sağlamaktadır. Toprağın fiziksel yapısını düzenlemektedir. Besin maddeleri ve humus açısından zenginleştirmektedir. Kokusuz bir ürün olup katı ve sıvı olarak kullanılır. Küçük alanlarda yapılabilir ve evdeki atıklar kullanarak mama hazırlanabilir. Solucanlar için ideal ısı 20 derecedir. Yılda 15-20 kat çoğalırlar. Yani 10000 solucan 1 yıl sonra en az 150.000, 2 yıl sonra ise 2 milyon sayıya gelip size aylık 3-4 ton gübre üretecektir. Eskiden hatırlarsınız en iyi topraklar solucan yaşayan topraklardı. Şimdi bu solucanların toprağa verdiği katkıyı solucan gübresi vermeye başladı. Tamamen doğal olması nedeniyle bütün Avrupa ülkelerinde ve diğer gelişmiş ülkelerde, ABD, Rusya ve İsrail’de çok rağbet görüyor. Yakın zamanda İsrail ve Çin, Türkiye’den solucan gübresi talebinde bulundu. Ayrıca Ortadoğu ülkeleri, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya ve diğer çok gelişmiş ülke Türkiye’den solucan gübresi talebinden bulunuyor. Bu nedenle solucan gübresi ülkemiz çiftçisi için yeni bir gelir kaynağı olabilir.’’ dedi.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Son Güncelleme: 26.10.2016 17:39
Yorumlar