banner877

banner919

banner990

banner957

banner722

Tarım Alanında Türkiye’de Bir İlk

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) başta Covid-19 salgını olmak üzere küresel ölçekte yaşanan sorunlar nedeniyle önemi daha da artan tarımsal üretimle ilgili çok önemli bir çalışmaya imza attı. 2018 yılında Avustralya’da geliştirilen hızlı ıslah teknolojisini Türkiye’de ilk uygulayan kuruluş KMÜ oldu. Üniversite serasında yürütülen çalışmayla buğday tohumu ıslah süresi 12-13 yıldan 3-4 yıla düşürüldü.

TARIM 29.09.2022, 18:54 29.09.2022, 18:57
676
Tarım Alanında Türkiye’de Bir İlk
banner762

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ), Yunus Emre Yerleşkesi Araştırma Serasındaki tohum geliştirme çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor.

KMÜ’DEKİ ÇALIŞMALAR TARIM TARİHİNE GEÇTİ

Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nevzat Aydın yönetimindeki çalışmalar kapsamında bir ilke daha imza atıldı. 2018 yılında Avustralya’da geliştirilen ve dünya genelinde büyük etki oluşturan hızlı ıslah teknolojisini TÜBİTAK projesi kapsamında Türkiye’de uygulayan ilk kuruluş Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi oldu. Projenin ilk olumlu sonuçlarının alınmasının ardından üniversite-sanayi iş birliği ile AR-GE çalışmaları yapıldı. Bu kapsamda 4 adet durum buğday tohumuna üretim izni alındı. Buğdaylara Tulan, Beken, Primis ve Fertilis isimleri verildi. Kamu-üniversite iş birliği kapsamında da Tarım Bakanlığının izniyle Samsun’daki Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile yürütülen proje ile geliştirilen ekmeklik buğday tohumu ‘Akhoca’ ismini aldı. Bu tohumlar Türkiye’de hızlı ıslah teknolojisiyle geliştirilen ilk tohumlar olarak tarım tarihine geçti.

BUĞDAY TOHUMU ISLAH SÜRESİ 3-4 YILA DÜŞÜRÜLDÜ

Projenin yürütücüsü olan Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nevzat Aydın, geliştirilen tohumların ülkemizde hızlı ıslah teknolojisiyle geliştirilen ilk tohumlar olduğunu, dünyada da ilkler arasında yer aldığını belirtti. Hızlı ıslahın sera şartlarında ışıklanma süresinin uzatılmasına ve ürünün erken hasat edilmesi yoluyla zaman kazanmaya dayanan sade bir teknolojiye sahip olduğunu ifade eden Aydın, birçok yeniliğe de açık olan teknolojide yaptıkları yeni çalışmalar ile tohum geliştirme çalışmalarının çok daha kısa sürede tamamlanacağını açıkladı. Aydın, “Buğdayda 12-13 yıl olan tohum geliştirme çalışmalarını 3-4 yıla indirdik. 2030 yılıyla birlikte bütün ülkeler için gıda güvenliğini tehdit eden en önemli sorun kuraklık olacak. Dolayısıyla bu tehdide karşı tohum geliştirme çalışmaları çok daha fazla önem kazanacak. Gerek buğday kalitesinin artırılması gerekse de hastalıklara ve kuraklığa dayanıklı tohumların ortaya çıkarılması tohum geliştirme çalışmalarının devletlerin ana gündem maddeleri arasında yer alacak. Konuyu sadece buğdaya indirmemek gerekiyor. Mercimek, nohut, mısır ve hatta meyve ıslahında da bu teknoloji kullanılmaya başlandı. Bizim de hedeflerimiz arasında bu çeşitleri artırmak bulunuyor.” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 26 Kasım 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@