Karaman Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “Karaman’da el sanatları içerisinde kendine has özellikleri ile önemli bir yere sahip olan ve Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından coğrafi işaret tescil başvurusu gerçekleştirlen Taşkale Halısı, Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillenerek coğrafi işaret belgesi aldı.

Adını üretildiği Karaman'ın Taşkale köyünden alan ve Karaman koyunundan elde edilen yün dokuma tezgâhlarında el ile dokunan Taşkale Halısı, ters ilmekle dokunan tek halı olma özelliğini taşımaktadır.

Taşkale ve çevresindeki dokumalar; teknik, desen ve renk bakımından oldukça zengin örneklerdir. Halının bordür ve dokuma göbeğinde 40’ın üzerinde geleneksel motif kullanılmaktadır. Köyde halı dokumanın dışında yastıklar, terke heybeleri, günlük kullanım için çanta ve seccadeler de dokunmaktadır.

Karaman'da halı dokuma sanatının tarihi, 11. ve 13. yüzyıllara kadar uzanmaktadır. Karamanoğlu Mehmet Bey, Osmanlı Sultanı I. Murat’ı Balkanlar’da kazandığı başarıdan dolayı tebrik etmiş ve ona adet olduğu üzere değerli armağanlar göndermiştir. Bu armağanlar arasında halılar da mevcuttur.

Valiliğimizce coğrafi işaret tescil çalışmaları devam etmekte olup, 27 yöresel ürünümüz için tescil başvurusu gerçekleştirilmiş ve süreç devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.