banner464

Belgesi Olmayan Kantin İşletemeyecek

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesi Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsa Altay, 31 Aralık tarihinden itibaren belgesi olmayanların kantin işletemeyeceğini söyledi.Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde eğitim veren okul idarecilerine, kantin...

Belgesi Olmayan Kantin İşletemeyecek

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesi Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsa Altay, 31 Aralık tarihinden itibaren belgesi olmayanların kantin işletemeyeceğini söyledi.Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde eğitim veren okul idarecilerine, kantin...

11 Aralık 2014 Perşembe 10:21
31 Okunma
Belgesi Olmayan Kantin İşletemeyecek
Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesi Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsa Altay, 31 Aralık tarihinden itibaren belgesi olmayanların kantin işletemeyeceğini söyledi.

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde eğitim veren okul idarecilerine, kantin işletmeci ve çalışanlarına yönelik İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde verilen eğitim kapsamında başarılı olan kursiyerlere başarı belgeleri düzenlenen törenle verildi.

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen programa Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Erdoğan, Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Olcay Palak, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsa Altay, Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi Müdür Vekili Necmi Akman, okul idarecileri ile kantin işletmecileri ve çalışanları katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsa Altay, “"Sağlıklı nesiller için sağlıklı beslenme büyük önem taşıyor. Okul kantinlerinde hijyenik bir ortam sağlanması kaçınılmaz bir zorunluluktur. Çocukların kantinden temin ettikleri gıdaları tüketmeleri amacıyla hijyenik ortam sağlanması da oldukça önemlidir. Bu kapsamda 5 Şubat 2013 tarihinde resmi gazetede yayımlanan ‘Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği’ bakanlığımızın çocuklarımıza ne kadar önem verdiğinin göstergesidir.Yönetmelik gereği, Çerkezköy’deki okullara yönelik eğitimlerle gerek okul idarecilerine, gerekse kantin işletmecilerine, gıdaların satın alınmasından taşınmasına, hazırlanmasından pişirilmesine, ürünlerin muhafaza koşullarına kadar birçok konuda eğitim verildi. Eğitim sonunda 36 okul idarecisi ve 115 kantin işletmecisi başarı belgesi almaya hak kazandı. 31 Aralık tarihinden itibaren belgesi olmayanlar bu tür yerleri işletemeyecek. Bu kapsamda hali hazırda bu tip işletmelerde çalışıp da belgesi olmayanların yeni bir eğitim yapılabilmesi için müdürlüğümüze başvurması gerekmektedir" dedi.

Tüm ülkede olduğu gibi Çerkezköy’de de kantin işletmeciliğinin mevzuatta yapılan değişiklikler kapsamında olacağının altını çizen Kaymakam Metin Kubilay ise "Güvenli gıda tüketimi bir insan hakkıdır. Kaymakamlık olarak bu konuda oldukça hassasız. Özellikle çocuklarımızın okullarında güvenli gıda tüketmeleri bizler için son derece önemlidir" ifadelerini kaydetti.

Konuşmaların ardından belge almaya hak kazanan kursiyerlere başarı belgeleri Kaymakam Metin Kubilay, Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Erdoğan ve Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Olcay Palak tarafından verildi.

Yorumlar