banner597

Trakya, ‘On Birinci Kalkınma Planı’ hazırlık toplantılarını tamamladı

Türkiye’nin gelecek beş yıl içinde ulaşmak istediği hedefleri ortaya koyacak olan On Birinci Kalkınma Planı (2019-2023) hazırlıkları kapsamında Trakya Kalkınma Ajansı önderliğinde Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da toplantılar yapıldı.

banner491
Trakya, ‘On Birinci Kalkınma Planı’ hazırlık toplantılarını tamamladı
banner567

Türkiye’nin gelecek beş yıl içinde ulaşmak istediği hedefleri ortaya koyacak olan On Birinci Kalkınma Planı (2019-2023) hazırlıkları kapsamında Trakya Kalkınma Ajansı önderliğinde Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da toplantılar yapıldı.

Türkiye’nin gelecek 5 yıl içinde ulaşmak istediği hedefleri ortaya koyacak olan On Birinci Kalkınma Planı (2019-2023) hazırlıkları, T.C. Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda planlanan geniş katılımlı Özel İhtisas Komisyonları ve toplantıları Türkiye’deki 81 ille birlikte Trakya Kalkınma Ajansı sorumluluk alanı olan TR21 Bölgesinde de yapıldı. İlk toplantı 08 Şubat 2018 tarihinde Edirne’de gerçekleştirildi. Daha sonra Tekirdağ ve Kırklareli’de de yapılan toplantılara kamu, özel kesim ve STK’lardan temsilciler katıldı. Toplantılar ile ilgili bir açıklama yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin yönetişim kavramının önemine vurgu yaparak, “Yönetişim demek karar alma süreçlerine toplumun tamamının dahil edilmesi demektir. Ülkemizin önümüzdeki beş yılına damgasını vuracak bu planın hazırlanmasında Trakya’da bulunan tüm kesimlerin söz hakkı olması için çaba gösteriyoruz. Bu nedenle hazırlık ve istişare toplantılarına kamu, özel ve STK kesiminden geniş bir kitlenin katılmasına önem veriyoruz. Tematik olarak gerçekleşen toplantılara gençleri, kadınları ve tüm kurumsal paydaşları dahil ettik” dedi.

On Birinci Kalkınma Planının Türkiye’nin kalkınma hedeflerini daha da ileri taşıyacağını belirten Şahin, “Plan kapsamında alınacak tedbirlerle bir yandan milli gelirin artırılması, bir yandan da yaratılan hasılanın toplum kesimleri ve bölgeler arasında daha dengeli bir biçimde paylaşılması sağlanacak. Biz de ülkemiz çevresinde gelişen bunca olumsuzluğa rağmen On Birinci Kalkınma Planının Trakya’ya çok şey katacağını düşünüyoruz. Özellikle büyük ölçekli bazı yatırımlar Trakya’nın çehresini tamamen değiştirecek ve hızlı bir ekonomik ve sosyal gelişmeye neden olacak. Biz bölge olarak bu dönüşüme ve gelişime hazırız” dedi.

On Birinci Kalkınma Planının hazırlık sürecinin önemli unsurlarından birisini çalışma grupları toplantıları oluşturdu. Trakya Kalkınma Ajansı koordinasyonunda yürütülen, kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum temsilcileri ile akademik çevrelerin bir araya geldiği çalışma gruplarının çalışmalarından elde edilen sonuç, değerlendirme ve öneriler plan hazırlıklarına katkı sağlayacak. Toplantılarda genel paydaş, kadın ve gençlik çalışma gruplarınca belirlenen beş öncelik için önerilen politikalar arasından iki tanesi belirlendi. Belirlenen politikalara çalışma grupları beş eylem önerisinde bulundu. Bu eylem önerileri bölge bazlı olarak birleştirilecek ve Trakya’yı oluşturan Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’nin önerileri olarak Kalkınma Bakanlığı’na sunulacak. Bakanlık tüm Türkiye’den gelecek verileri birleştirerek bir Türkiye verisi oluşturacak.
banner559

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner592

banner590

banner591