Temmuz ayının istatistiklerine göre “24 kadın cinayeti işlenildiği görülmüştür. Bunlardan 20 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştur. Öldürülen 24 kadından 10’unun hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilememiştir, 13’ü boşanmak isteği, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile, 1 kadın ise ekonomik bahanelerle öldürüldü. 10 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilememişitir, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor.

İllere göre Temmuz ayının kadın cinayetleri verileri ise şöyle:

KADIN CİNAYETLERİ

Afyonkarahisar

1

Ankara

1

Balıkesir

1

Denizli

3

Diyarbakır

1

Eskişehir

1

Isparta

1

İstanbul

4

İzmir

2

Kırşehir

1

Kocaeli

1

Konya

2

Mersin

1

Muğla

2

Muş

1

Yozgat

1

ŞÜPHELİ KADIN ÖLÜMLERİ

Adıyaman

1

Antalya

4

Aydın

1

Diyarbakır

1

Erzincan

1

Erzurum

1

İstanbul

5

Kastamonu

1

Kocaeli

2

Şanlıurfa

1

Tekirdağ

1

Trabzon

1

Kadınlar kimler tarafından öldürüldü?

Temmuz ayında öldürülen 24 kadının 14’ü evli olduğu erkek, 2’si eskiden evli olduğu erkek, 2’si eskiden birlikte olduğu erkek, 2’si akrabası, 1’i birlikte olduğu erkek, 1’i kardeşi, 1’i işvereni, 1’i tanımadığı biri tarafından öldürülmüştür. Bu ay kadınların %58’i evli olduğu erkek tarafından öldürüldü.

Kadınlar en çok evlerinde öldürüldü

Kadınların 12’si evinde, 4’ü sokak ortasında, 3’ü arabada, 1’i arazide, 1’i işyerinde ve 1’i otelde öldürülmüştür. 2 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilememiştir. Bu ay öldürülen kadınların %50’si evlerinde öldürüldü.

Kadınlar en çok ateşli silahlar ile öldürüldü

Bu ay öldürülen kadınların 15’i ateşli silahlarla, 4’ü kesici aletlerle, 3’ü darp edilerek, 1’i boğularak ve 1’i kimyasal madde kullanılarak öldürüldü. Bu ay öldürülen kadınların %63’ü ateşli silahla öldürüldü.

Haber: Tuğçe Korkut