Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) sonuçları 20 Temmuz Perşembe günü ÖSYM tarafından açıklandı.

Sonuçların açıklanmasıyla birlikte üniversite öğrenimi görecek öğrencilerin tercih yapma süreci de başladı.

Karaman’da 14 yıldır hizmet veren Beyaz Kalem Akademi’nin kurucu müdürü ve rehber öğretmeni Mehmet Uysal, tercih süreciyle ilgili yapılması gerekenler hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu.

Tercih süreciyle ilgili olarak altın niteliğinde bilgiler veren Uysal, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada kurum olarak KPSS, üniversiteye hazırlık ve LGS hazırlık kursları verdiklerini söyledi.

Öğrenci koçluğu yaptıklarını da sözlerine ekleyen Uysal, “Eskiden beri hakikaten bütün öğrenciler için bu bir problem. Her tercih dönemi geldiğinde maalesef bu problemi yaşıyoruz. Bu problemlerden bir tanesi bir kere meslek seçimiyle alakalı olabiliyor. Meslek seçimi çok önemli. Biliyorsunuz ‘Tercih kurbanı oldum’ diye bir laf vardır. Öğrencilerin kafasında tam olarak mesleği kafasına oturmamış olabiliyor. İkincisi oturmuş oluyor ama aile baskıyla farklı meslek seçmek zorunda kalabiliyorlar. Üçüncüsü puanları kafalarında kurdukları mesleğe yetmiş olmuyor, altta kalabiliyor puanları. Bu yüzden de birtakım hatalar yapılıyor. Şunu unutmamak gerekiyor ki meslek seçimi çok önemli çünkü üniversite hayatı sonrasında ömür boyu bu meslekle siz bu hayatınızı devam ettireceksiniz. Sevmediğimiz bir meslekle ilgili bir bölüm okuduğunuzda sonradan yeni bir bölüm okumak zorunda kalıyorsunuz veya meslek dışı arayışlara girmek zorunda kalıyorsunuz. O yüzden doğru meslek seçimi çok önemli. Bu anlamda biz şunu tavsiye ediyoruz çünkü öğrenciler üniversiteden sonrada KPSS’ye giriyorlar bu sefer gittikleri bölümle alakalı atamaların çok zor olduğunu sonradan fark edebiliyorlar. Öncelikle bunların araştırılması gerekiyor. Bununla alakalı biz şöyle bir tavsiyede bulunabiliriz; bir kere kafanızda bir meslek varsa bunun peşinden koşun. Bazen öğrenci diyor ki ‘benim puanım düşük kaldı ben o zaman puanıma göre meslek seçeyim’. Puanına göre meslek seçtiğinde kafanda uyuşmuyorsa bu sefer mezuniyetten sonra problem yaşıyorsun daha da çok zaman kaybediyorsun. Yani mezuna kalmaktan, tekrar hazırlanmaktan korkmayalım. Çünkü hayat sınavlardan ibarettir. Yanlış meslek seçtiğinizde bu süreçleri tekrar tekrar yaşamak zorunda kalıyorsunuz. İkincisi adayların gene yanlış yaptığı huşulardan bir tanesi ya nasılsa gelmez diye birtakım tercihlerde bulunabiliyorlar. Oda bazen geliyor biz onu çok gördük, gelmez diye yazmıştım ama geldi şimdi ne yapacağım? Şimdi ne yapacaksın gidip yazılırsan istemediğin bir yerde okumak zorunda kalıyorsun. Yazılır gitmezsen de bu sefer bir sonraki yıl puan kaybediyorsun. O anlamda gitmeyeceğiniz yerleri kesinlikle tercih listenize yazmayın” dedi.

“ÖĞRENCİLERİN YANINDAYIZ”

Tercih danışmanlığı konusunda da bilgiler veren Uysal şu ifadelere yer verdi:

“Tercih danışmanlığı konusunda okullarda rehber öğretmenler var onlar danışmanlık yapıyorlar. Okullar şu anda tatil olmasına rağmen onlar iş başındalar. Kurslarda rehber öğretmenler var. Bizim kursumuzda da bir rehberlik komisyonu var benimde bizzat yer aldığım. Bizim kursumuza gelsin veya gelmesin fark etmiyor bütün öğrencilere tercih danışmanlığı hizmeti veriyoruz. Bu anlamda tecrübelerimizi aktarıyoruz. Fakat biraz yığılma oluyor gelmeden önce mutlaka randevu almalarını öneririm. Birde gelmeden önce mutlaka belli şeyleri oturtsunlar. Meslek seçimlerini kafalarında oturtsunlar, üniversiteler hakkında bilgiler alsınlar. Genellikle söyle oluyor ‘hocam benim sonucum şu buna göre tercih yapalım. O şekilde olmaz biz öğrenciye soruyoruz son sözü öğrencilerimiz söyleyecek. Biz aydınlatacağız, onlara bir takım yönlendirmeler yapacağız, teknik bilgiler vereceğiz. Nihayetinde onların istedikleri tercihler yapılacak. Beyaz Kalem Akademi olarakta öğrencilerin yanındayız bu süreçte.”

Adres: İsmet Paşa Caddesi LC Waikiki arkası Merkez/KARAMAN

İletişim: 0338 212 00 30

TERCİHLER NASIL YAPILIR?