Açıklamada, Mart ayı ihracat rakamının ocak ve şubat aylarına kıyasla artış gösterdiği ve bu artış trendinin devam ettiği belirtildi. Ancak, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,1 oranında bir gerileme yaşandığı vurgulandı. Bu gerilemenin, takvim nedeniyle Mart ayında yaşandığına dikkat çekildi.

Mart ayının takvimine ilişkin detaylar da paylaşılan açıklamada, 2024 yılı Mart ayında 5 defa cumartesi ve pazar günlerinin tatil günü olarak kabul edilmesinin, ihracat ve ithalat rakamlarını etkilediği ifade edildi. 2023 yılı Mart ayına kıyasla, bu yıl daha fazla tatil gününün olması ihracat rakamlarını etkilediği belirtildi.

Ayrıca, açıklamada 2023 yılı Mart ayında yaşanan deprem etkisinin, o dönemdeki ihracat rakamlarını artırdığı ve bu durumun Mart ayında yapılan ihracatı etkilediği vurgulandı.

İthalat rakamlarına da değinilen açıklamada, ithalatın bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7 azalarak 30 milyar 95 milyon dolara gerilediği bildirildi.

Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, Türkiye'nin dış ticaret dengesi Mart ayında ihracatın ithalatı karşılama oranıyla da yakından ilgili olduğu gözlemlendi.