Kaza, sabah saat 07.00 sıralarında Kazım Karabekir Mahallesi Leblebiciler Kavşağında yaşandı.

Edinilen bilgiye göre, kavşağa giren hafif ticari araç durdu. Hafif ticari aracın arkasından gelen otomobil durabilse de kavşağa giren diğer aracın takip mesafesini koruyamaması nedeniyle zincirleme kaza meydana geldi.

Kazada şans eseri yaralanan olmazken kazaya karışan araçlarda maddi hasar oluştu. Kaza anı ise cadde üzerinde bulunan bir binanın güvenlik kameralarına anbean yansıdı.

Güvenlik kamerasına yansıyan görüntüler, trafikte güvenli sürüş için takip mesafesinin önemini bir kez daha gözler önüne serdi.

GÜVENLİ SÜRÜŞ İÇİN TAKİP MESAFESİNİN ÖNEMİ

Trafik kazaları oranları güne güne artmaktadır. Bu artışın en büyük sebebi güvenli sürüş konusunda bilgi sahibi olmayan araç sahiplerinin araç kullanmasıdır. Günümüzde basit gibi görünen takip mesafesine bile doğru düzgün bir şekilde riayet edilmemektedir. Bu anlamda takip mesafesinin öneminin kavranması gerekmektedir. 
Trafikte araçların birbirini yakın takip etmesi doğru değildir. Öndeki araçla her zaman arada mesafe olmalıdır. Çünkü öndeki aracı yakın takibe alan bir sürücü ani frende araca arkadan çarpacaktır. Arkadan çarpan sürücü daima suçludur. Trafikte yanlış manevraları yapılacağı unutulmamalı buna göre takip mesafesi belirlenmelidir. Bu konuya önem veren ve bunu uygulayan araç sahipleri herhangi bir kaza ile karşılaşmaktadır. 

TAKİP MESAFESİ NASIL AYARLANIR?

Güvenli sürüşü sağlayan en önemli faktör takip mesafesinin korunmasıdır. Takip mesafesini ayarlamak araç sahibinin kolaylıkla yapabileceği bir durumdur. Öndeki araç ile aranızda ne kadar mesafe olması gerektiğine aracın hızına bakılarak karar verilir. Bir araç yolda 120 ile gidiyorsa öndeki aracı takip etme mesafesi 60 metredir. Takip mesafesi mevcut hızın yarısı kadar olmalıdır. Ancak zorlu hava şartlarında bu mesafe artırılmalıdır. 

WhatsApp grubumuza katılmak için tıklayınız.