10-11 Aralık 2022 tarihlerinde Karaman İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinesinde TÜBİTAK- BİDED 2237-A Programı desteğiyle ilimizde görev yapan eğitimcilere, alanında uzman akademisyenlerin katılımı ile 12 atölyede 2204 A/B Araştırma Projeleri Hazırlama Eğitimi verildi ve sonuçları kısa sürede alınmaya başlandı. TÜBİTAK proje yarışmalarında okulların başarısı geçen yıllara göre her yıl artıyor.

Karaman’daki okullardan yarışmaya 19 başvuru yapıldı ve 7 proje kabul edildi. İlimizden yapılan başvurularda proje kabul oranı geçen yıla göre üç kat artarak %36’lık bir başarı sağlandı. Öğrenciler, hazırladıkları projeler ile araştırmaya, değerlendirmeye ve çözüm üretmeye dair kazanım sağlıyorlar.

İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, başarılarından dolayı okulları tebrik etti. Çalışkan, “Hazırlanan projelerle gerçek dünya sorunlarını araştırmaya, değerlendirmeye ve çözümler üretmeye dahil olan öğrencilerimiz, günümüz dünyasında başarı için gerekli olan 21. Yüzyıl becerilerini geliştirme fırsatı buluyorlar. Projelerde gruplar halinde çalışmak, öğrencilerimize uzmanlaşmayı ve etkin bir şekilde sorumluluk almayı öğretiyor. Öğrencilerimizi, öğretmenlerini ve okullarımızı başarılarından dolayı tebrik ediyorum.” dedi.

Karaman’daki okullarımız tarafından geri dönüşüm, bilim tarihi ve felsefesi ve daha birçok alanda projeler hazırlandı. 2 Biyoloji, 1 Değerler Eğitimi, 2 Matematik, 2 Teknoloji Tasarım ana temalarından olmak üzere 7 proje TÜBİTAK tarafından kabul gördü. Proje çalışmaları, içeriği anlamlı hale getirirken zaman içinde kazanılan bilgilerin akılda tutulmasını teşvik ediyor ve dersleri akılda kalıcı kılıyor.

 5 Projeyle Mümine Hatun Ortaokulu, Karaman Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) 1 ve Bayır Ortaokulu  da 1 projeyle Konya Bölge Finallerinde temsil edeceklerdir.