Türk Kadınlar Birliği Derneği’nin 100. Yılı Kutlandı Foto Galeri: Türk Kadınlar Birliği Derneği’nin 100. Yılı Kutlandı

Türk Kadınlar Birliği Derneği Karaman Şubesi tarafından derneğin kuruluşunun 100. Yıl yönümü nedeniyle kutlama etkinliği düzenlendi.

Kentteki bir otelde düzenlenen kutlama etkinliği saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Türk Kadınlar Birliği Derneği Karaman Şube Yönetim Kurulu Başkanı M. Aynan Çolakoğlu konuşma yaptı.

Çolakoğlu, “Meşruiyetten Cumhuriyete geçiş sürecindeki Milli Mücadele yıllarında kadınların mücadelesini ve fedakârlığını takdir eden Atatürk; yeni kuracağı ülkenin kalkınmasının kadın-erkek birlikte olduğunda yükseleceğini ger fırsatta tekrarlıyor ve kadınların önemini vurgulayan konuşmalar yapıyordu. Çünkü, cinsiyet ayrımına dayalı, geleneklerine bağlı bir toplumda kadın devrimlerini gerçekleştirmek için öncelikle zihniyet alanında bazı kapıların yıkılması gerekiyordu. Atatürk’ün toplumu aydınlatan, kadınları cesaretlendiren bir konuşmasında; Türk kadının esasen dehaya sahip olduğuna sahip olduğuna şüphe yoktur. Türk kadınları memleketin kaderini millet namına idare eden, siyasi dahil olmak arzusunu belirmiştir. Dolayısıyla, kadınlarımızın hiçbir vatandaşlık vazifesinde uzak tutamayız. Çünkü, kadınların tümü vazifelerden doğar. Bu söz kadınların hak ve özgürlük mücadelesini başlatacak ilk adımdı.

Cumhuriyetin ilanı ile milli mücadelenin zor zamanlarında vatan için hizmet etmiş Türk kadını artık pasif ve geride kalmak istemiyordur. Bağımsızlığın kazanılmasında kadınların rolü büyüktü şüphesiz. Nezihe Muhittin Cumhuriyet yönetiminin kadınlar için yeni haklar ve özgürlükler olduğunu biliyor, gazetelerde yazdığı makalelerde, verdiği demeçlerde mücadelelerini duyurmaya çalışıyordu. Kurtuluş mücadelesinde her alanda olduk, kurulan ülkenin yönetimde de söz sahibi olmamız gerek… düşüncesi ile hareket ederek 13 arkadaşı ile birlikte 7 Şubat 1924 tarihinde Türk Kadınlar Birliği Derneğini kurmuştur” ifadelerini kullandı.

Çolakoğlu’nun konuşmasını Zeybek gösterisi ve müzik dinletisi yapıldı. 100. Yılı pastasının kesilmesi ve ikram edilmesinin ardından ise kutlamaya destek verenlere teşekkür belgeleri takdim edildi.

Programın son bölümünde ise katılımcılar açılışı gerçekleştirilen resim sergisini gezdiler.

Kutlama programına, Karaman Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim’in eşi Hatice Sarıibrahim, kurum müdürleri, dernek üyeleri ve vatandaşlar katıldı.