Ülke genelinde 61 milyondan fazla seçmen, yaklaşık 208 bin sandıkta oy kullanacak.

Seçim yayın yasakları başladı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Yener, seçimlere hazır olduklarını belirtti. Yarın gerçekleştirilecek olan seçimlerde seçmenlerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunuyor.

Seçim günü, herhangi bir seçim çevresindeki seçmen sadece o çevrede yapılan seçimler için oy kullanabilecek. Büyükşehirlerdeki seçmenler "büyükşehir belediye başkanı", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ve "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy kullanacakken, büyükşehir olmayan illerde farklı seçenekler bulunacak.

Oy pusulalarının renkleri de önemli. Büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası "beyaz", il genel meclisi üyeliklerine ilişkin pusula "turuncu", belediye başkanlığına ilişkin pusula "mavi", ve belediye meclisi üyeliğine ilişkin pusula ise "sarı" renkte olacak. Oy pusulaları tek zarfa konulacak.

Oy verme saatlerinde ise değişiklikler yapıldı. Doğudaki 32 ilde oy verme saatleri bir saat erkene alındı. Bu nedenle, belirli illerde oy verme saatleri 07.00-16.00 olarak uygulanacak. Diğer illerde ise oy verme saatleri 08.00-17.00 olacak.

Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenler için 1004 seyyar sandık oluşturuldu. Oy verme süresinin bitiminden önce sandıklar kesinlikle açılamayacak.

Seçmenlerin oy kullanma sürecinde yaşlılar ve engelliler için özel düzenlemeler yapıldı. Ayrıca, cep telefonu ve fotoğraf makinesi gibi cihazların oy verme yerlerine sokulması yasak.

Seçim günü bazı kısıtlamalar da bulunacak. Alkollü içki satışı ve içilmesi, eğlence yerlerinin kapalı olması gibi kısıtlamaların yanı sıra, radyo ve televizyonlarda saat 18.00'e kadar seçimle ilgili haber yapılması yasak olacak. Ancak, YSK tarafından verilecek olan haber ve tebliğler saat 18.00-21.00 arasında yayımlanabilecek.

Seçim gününe ilişkin tüm detaylar YSK tarafından belirlendi. Ancak, gerektiğinde YSK'nın bu kurallarda değişiklik yapma yetkisi bulunuyor.