İŞKUR tarafından hazırlanan 2024 yılı birinci çeyrek sonuç raporuna göre, en çok açık iş, gayrimenkul, imalat ve idari destek hizmetleri sektörlerinde bulunuyor. Raporda dikkat çeken noktalardan biri, iş arayanların tercih ettiği mesleklerin başında makineci, lojistik elemanı ve temizlik görevlisi gelmesi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 17 bin 181 işletmeyle iletişime geçerek 330 bin 325 açık iş tespit ettiklerini açıkladı. Bu verilere göre, açık iş oranı en yüksek sektörler arasında %3,1 ile "Gayrimenkul Faaliyetleri" ilk sırada yer alırken, onu %2,4 ile "İmalat" ve %2,1 ile "İdari ve Destek Hizmet Faaliyetleri" takip etti.

Araştırmada meslek bazında da değerlendirme yapıldı. En fazla açık iş bulunan mesleklerin başında %5,2 ile "Konfeksiyon İşçisi" geliyor. Diğer öne çıkan meslekler arasında ise "Makineci (Dikiş)", "Lojistik Elemanı", "Temizlik Görevlisi", "Satış Danışmanı/Uzmanı Yardımcısı" gibi pozisyonlar bulunuyor. Türkiye genelindeki açık işlerin neredeyse üçte birini oluşturan bu meslekler, iş arayanlar için önemli bir fırsat sunuyor.

İmalat sektörü, en fazla açık işe ev sahipliği yapıyor. 110 bin 468 iş ilanı ile bu sektör, tüm açık işlerin %33,4'ünü oluşturuyor. Onu, 90 bin 17 iş ilanı ile "Toptan ve Perakende Ticaret" ve 25 bin 631 iş ilanı ile "İnşaat" sektörleri izliyor. Bu üç sektör, toplam açık işlerin %68,5'ini oluşturuyor.

Ayrıca, işletme büyüklüğüne göre de açık iş oranlarında farklılıklar gözlemleniyor. 1 ve daha fazla kişi istihdam eden işletmelerde açık iş oranı %1,8 iken, 1-9 çalışanı olan işletmelerde bu oran %2,4'e yükseliyor. 10 ve daha fazla kişi istihdam eden işletmelerde ise açık iş oranı %1,5 olarak kaydedildi.

Bu veriler, iş arayanlar için umut verici bir tablo çiziyor ve Türkiye'deki iş imkanlarının geniş bir yelpazeye yayıldığını gösteriyor.