YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar, tercih kılavuzunun yayımlanması ile 2-4 yıllık üniversite taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjan listesini mercek altına alacak.

Ortaöğretimden yükseköğretime geçecek öğrencilere tercih danışmanlığı sürecinde ilgi, yetenek ve kişilik özellikleri doğrultusunda bir üst öğrenim kurumuna geçişlerinde rehberlik yapılması amacıyla Karaman İl Millî Eğitim Müdürlüğünce ilçeler dâhil 51 merkezde YKS Tercih Danışmanlığı Komisyonu kuruldu.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, ortaöğretimden yükseköğretime geçecek öğrenciler için doğru tercihte bulunmanın önemine değinerek bu doğrultuda tercih danışmanlığı komisyonlarının kurulduğunu ifade etti. İl Müdürü Çalışkan, "Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girmiş öğrencilere 27 Temmuz- 8 Ağustos tarihleri arasında Tercih Danışmanlığı Komisyonları tarafından ve Rehberlik Araştırma Merkezi bünyesinde kurulan (0338) 212 67 91 numaralı "YKS Tercih Danışma Hattı" üzerinden hizmet verilecek." dedi.

İl Müdürü Mehmet Çalışkan, komisyonda görevli öğretmenlerin, öğrenci ve velilere okul kontenjanları, okulların ulaşım, barınma imkânları ve fiziki şartlarına ilişkin bilgiler aktaracağını söyledi.

Öğrenciler için sağlık ve huzurla en güzel sonucun gerçekleşmesini dileyen İl Müdürü Çalışkan, "Geleceği şekillendirecek tercihlere yardımcı olacak ve Tercih Danışmanlığı Komisyonlarında görevli öğretmenlerimize ve yöneticilerimize başarılar diliyorum" diyerek sözlerini tamamladı.