Sözlerine, “Bağımsızlık ve kurtuluş için çıkılan yolda milletimizin ilk adımı olan 19 Mayıs 1919’un 105’inci yılındayız. Kutlu olsun!” diye başlayan Ünver mesajında gençlere seslenerek, "Atatürk gençliği olarak durum ve şartlar ne olursa olsun, geleceğin sizin elinizde olduğunu asla aklınızdan çıkarmamalısınız. Umudu yeşertecek de yaşatacak olan da sizin kararlı duruşunuz olacaktır. Bu duruş, tam da baharın kapılarını araladığımız bugünlerde daha büyük anlamlar yüklüdür" diye konuştu.

ATA’MIZIN SÖZLERİ YOL GÖSTERİCİMİZ OLMALIDIR

Millet egemenliğine dayanan tam bağımsız Türkiye hayalinin ilk ateşinin yakıldığı 19 Mayıs 1919'da, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun'a ayak basarak, 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet'in ilanı ile taçlanacak o büyük yolculuğun ilk adımını attığını ifade eden Ünver, “19 Mayıs; vatan topraklarını gizli anlaşmalarla paylaşmaya cüret edenlere ve mahremine el uzatanlara Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarının önderliğinde Türk milletinin verdiği kararlı ve sarsılmaz bir cevaptır. O sebepledir ki; Büyük Önder Atatürk'ün, ‘Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir’ sözleri asla umutsuzluğa kapılmadan, Cumhuriyetimizin zor günlerinde her zaman yol göstericimiz olmalıdır.” dedi.

Bu duygu ve düşüncelerle, tam bağımsızlığa yürüyüşümüzün 105. yıldönümü olan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı yürekten kutluyorum. Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere cennet vatanımız için bugüne kadar canlarını vermiş tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.