Vali Akkoyun, seçimlerin güvenli bir şekilde yapılması için her türlü tedbirin alındığını belirterek, “Seçimin ilimizde güvenli bir şekilde geçmesi için kapasitemiz yeterli” dedi.

Daha sonra 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen deprem sonrasında Bakanlık tarafından Koordinatör Vali olarak görevlendirildiği Türkoğlu ilçesinde Karaman’dan yapılan faaliyetler ve yardımlar konusunda da bilgi veren Vali Akkoyun, “Asrın felaketi olarak nitelendirdiğimiz deprem sabahı ben ve 24 kişilik ekibim sabah 08.30 gibi bölgeye gitmek üzere Karaman’dan yola çıktık. Değerli arkadaşlar sonda söylediğimi başta söyleyeyim. Orada devlet olarak çok gayret ettik. Kamu personeli olarak, vatandaş olarak, hayırsever olarak çok gayret ettik. Biz bu milletle ne kadar övünsek yeridir. Allah birliğimizi, beraberliğimizi daim etsin. ” dedi.

Vali Akkoyun, “Türkoğlu’na vardığımızda depremin boyutunun ne kadar büyük olduğunu gözlerimizle gördük. Hemen arama kurtarma çalışmalarını koordine etmek için Kaymakamımız ve Belediye Başkanımızla bir araya geldik ve hemen çalışmalarımıza başladık. Bölgede elektrik yoktu. Önce elektrik verildi. Sonra telefonun çekmediği, çekmeme ihtimali bulunan yerlere sabit telefon ve telsiz kuruldu. İletişimin yapılması sağlandı. Ben siz basın mensuplarına afet sonrası yardım toplama faaliyetlerine verdiğiniz katkıdan ve vatandaşı bilgilendirme noktasında yaptığınız çalışmalardan dolayı teşekkür etmek istiyorum. Sizler deprem bölgesinde bulunan vatandaşların Karaman’daki sesi oldunuz. Yaptığınız haberler ve bilgilendirmeler ile bölgede ihtiyaç hissedilen malzemeler Karaman’da hızlı bir şekilde toplanarak bölgeye hemen ulaştırıldı. Sizlerin aracılığıyla kadirşinaz Karaman halkına yaptıkları yardımlardan ve gösterdikleri gayretlerden dolayı bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Vali Akkoyun, “Deprem bölgesinde Karaman ekibiyle birlikte birçok bölgeden gelen kamu kurumları ve gönüllü olarak gelen arama kurtarma ekipleri vardı. Orada can kurtarabilmek için canla başla çalıştılar.  Devletimiz büyük, devletimiz güçlü. Bunu ilk andan itibaren orada tecrübesini müşahede ettik. Dolayısıyla orada gerçekten devletimiz dünyada eşi ve benzeri görülmemiş bir özveriyle çalıştı. Millet olarak bizlerde bu operasyona dahil olduk. Burada bazı sosyal medyada maalesef kasıtlı olduğuna inandığımız bazı konularda gördük. Maalesef orada çalışırken bunları gördük. Barajın olmadığı yerde baraj patladı diye haber yapıldı. Bunun gibi art niyetli, taş üstüne taş koyayım olmayan haberler yapıldı. Karaman orada tüm caddelerde, sokaklarda her yerde vardı. 70 plakalı araçları görebiliyorduk. Özel İdaremiz başta olmak üzere tüm kamu kurumlarının araçlarını, gelen hayırsever vatandaşlarımızın araçlarını görebiliyorduk. Gerçekten Karaman insanı deprem bölgesine çok büyük destek verdi. Karaman deprem bölgesine 367 tır, 192 kamyon, 52 kamyonet/pikap, 84 iş makinası olmak üzere 695 araç sevk etmiştir. Bunlar 94 tır, 35 kamyon, 11 kamyonet/pikap ve 14 iş makinasıyla 156 araç olmuştur. Zamanla yarışılmıştır. Bölgeye gelen tırlardaki yardım malzemeleri ihtiyaç dahilinde koordine edilerek vatandaşlara ulaştırılmıştır” dedi.

Vali Akkoyun, Türkoğlu ilçesinde Belediye meclisi tarafından alınan karar ile ilçenin en işlek caddelerinden birine Karaman Caddesi adının verildiğini, ayrıca yine ilçe merkezinde afet sonrasında kurulan konteyner çarşıya da Karaman çarşısı adının verildiğini söyledi.

“HABER YAPARKEN AKLI SELİM BİR DİL KULLANILMALI”

Vali Akkoyun, deprem sonrasında bölgede arama-kurtarma faaliyetlerinin yetersizliği yönünde basında çıkan birçok haberin gerçeği yansıtmadığını da vurgulayarak, “Bölgeye hiç gitmeden, oradaki durumun vahametini görmeden oturdukları masalarında kulaktan duyma bilgilerle haber yapanlarda oldu. Keşke o haberleri yaparken birkaçı bari bölgeye gidip gerçeği kendi gözleriyle görmüş olsalardı. Basının vatandaşı doğru bilgilendirmesi adına aklıselim bir dil kullanması gerektiğine inanıyorum. Nerede çekildiği ve kaynağı belli olmayan fotoğraflar haberlerde kullanılmamalı. Bilgi kirliliğinin olduğu dönemlerde ilgili kurumların açıklamaları esas alınmalı. Vatandaşı provoke edecek kimselere dikkat edilmeli” diye konuştu.

Toplantıya Vali Akkoyun’un yanı sıra İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Çetinkaya, Emniyet Müdürü Ayhan Taş, Karaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kemal Önder Demirkollu ile basın mensupları katıldı.

Toplantının ardından Vali Akkoyun ve basın mensupları birlikte iftar yaptı.

WhatsApp grubumuza katılmak için tıklayınız.