Akkoyun, yayınladığı yazılı mesajda şu ifadelere yer verdi:

“Kıymetli Hemşehrilerimiz,

Türk dilinin başkenti, gönül erlerimizden Yûnûs Emre'nin memleketi ve medeniyetimizin mimarlarından Şeyh Edebâli’nin diyarı kadîm şehrimiz Karaman’ın il oluşunun 34. yıl dönümündeyiz.

Hz. Mevlânâ’yı misafir eden ve annesi Mümine Hatun’a makber olan Karaman, tarihimize yön veren müstesna şahsiyetlerin yetiştiği ve yerleştiği bir mekteptir.

Karaman, Mehmet Bey’in fermanı ile Türkçe bilincinin mayalandığı ve Yunus Emre’nin özden söze gelen dizeleriyle Türk dilinin perçinlendiği bir şehirdir.

Karaman’ın sahip olduğu her kültürel değer, zenginliğimiz; yaşattığı her hatıra tarihimizdir.

Karaman’ımızda tarihî İmâret Câmii’nin kapısında yer alan “Kapımız açıktır girene, lokmamız helaldir yiyene.” kelâmı, Aziz Karaman’ımızın ve tüm Karamanlı hemşehrilerimizin misafirperverliğini ve gönüllerinin genişliğini veciz bir dille ifade etmekte, bugünümüze önemli mesajlar vermektedir.

Ülkemizin en genç illerinden biri olan Karaman, köklü tarihinden aldığı güçle ekonomiden tarıma, kültürden eğitime ve sanayiden sağlığa her alanda Türkiye Yüzyılı’nın en diri, en dinamik ve en nitelikli şehirlerinden biri olmanın gayreti içerisindedir.

Bu düşüncelerle Karaman’ımızın il oluşunun 34. yıl dönümünü kutluyor, her bir hemşehrimizi sevgiyle, saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum.”