Akkoyun yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

Şanlı tarihimizin en ihtişamlı ve görkemli zaferlerinden İstanbul’un fethinin 570’inci yıl dönümündeyiz.

Fatih Sultan Mehmet “Ya ben İstanbul’u alırım, ya da İstanbul beni alır” diyerek, insanlık tarihinde hafızalardan asla silinmeyecek büyük bir fetih gerçekleştirmiştir.

29 Mayıs günü, Ayasofya’nın asırlar süren esareti bitmiş, kubbesinde sevinç nidaları yankılanmıştır.

29 Mayıs, hilâlin bu topraklarda ebediyen gâlibiyetidir.

İstanbul’un fethi ile birlikte Fatih Sultan Mehmet ve kutlu ordusu, Hazreti Peygamberimizin müjdesine ve övgüsüne mazhar olmuş, tarihin akışı değişmiş ve aziz İstanbul, kadîm medeniyetimize yüz yıllarca başkentlik yapmıştır.

İstanbul, fetih ile birlikte ihyanın, inşanın, hoşgörünün, dayanışmanın, adaletin ve muhabbetin sembolü haline gelmiş, bu kutlu şehir yüzyıllar boyunca mutluluk kapısı olarak adlandırılmıştır.

Fatih Sultan Mehmet’e ve kahraman ordusuna 570 yıl önce gemileri karadan yürüttüren ve İstanbul’un kapılarını açtıran inanç, azim ve kararlılık bizlere de ilham olmaktadır.

Bugün milletçe “Ağaç kökleriyle yaşar, insanlar da” diyerek kadim medeniyetimizden aldığımız güç ve ilhamla şanlı ecdadımızın bizlere tevdi ettiği emanetlere sahip çıkmanın ve tarihe yön verecek yeni başarılara imza atmanın gayreti içerisindeyiz.

Kaç yaşında olursak olalım sinelerimizdeki inanç, yüreklerimizdeki fetih şuuruyla her daim Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştayız…

Bu düşüncelerle, İstanbul'un Fethinin 570’inci yıl dönümünü kutluyor, eşsiz güzelliğe sahip aziz İstanbul’u bizlere miras bırakan Fatih Sultan Mehmet’i, Aziz Şehitlerimizi ve tüm Kahramanlarımızı rahmetle, hürmetle ve minnetle yâd ediyorum. Ruhları şâd olsun.