Akkoyun, yayınladığı veda mesajında şu ifadelere yer verdi:

“10 Ağustos 2023 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Mardin Valisi olarak atanmam nedeniyle 15 aya yakın bir süre ile ifa ettiğim Karaman Valiliği görevimden ayrılıyorum.

Atalarımız “gün akşamlıdır” derler. Her günün bir akşamı olduğu gibi, her görevin de bir sonu var.  Sonu olmayan tek şey ise bu hayattan sonra insanı bekleyen baki hayat ve  sonsuzluktur.Bizler baki hayata inancımızın gereği olarak Yûnus Emre’nin yurdunda ve izinde “en iyisi bir gönüle girmektir” diyerek hizmet etmenin gayretinde olduk.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde “Türkiye Yüzyılı” vizyonu çerçevesinde kâdim şehrimiz Karaman’ı daha iyi ve yüksek makamlara taşımayabilmek niyetiyle hizmet ettik. İnşa ettiğimiz her yapıda, açtığımız veya yenilediğimiz her yolda, icra ettiğimiz her faaliyette bu niyetle ve gayretle çalıştık. Karaman da bu niyetimizi, gayretimizi asla karşılıksız bırakmadı.

Karaman’ın cömertliğini, cesaretini, gayretini, sabrını, inancını her daim hayırla yad edeceğiz.

İnanıyorum ki kadim şehrimiz Karaman, tıpkı mazisinde olduğu gibi istikbalinde de her zaman medeniyetimizin öncü şehirlerinden biri olacaktır. Bu kadim toprakların bağrında yeni Yûnuslar, yeni Mehmet Beyler, yeni Kazım Karabekirler yetişecek; sadece kültürde, sanatta, eğitimde değil; sanayide, teknolojide, tarımda da büyük ilerlemeler sağlanacaktır.

Görev yaptığım bu on beş aylık kısa zaman diliminde şahit olduk ki aşk ile koşan yorulmaz. Şimdi bayrağı devrederek kadim şehrimiz Mardin’de, aynı inanç ve gayretle çalışmaya devam edeceğiz.Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in ifadeleriyle

“bir gün akşam olur biz de gideriz

Kalır dudaklarda şarkımız bizim”

Evet kubbede bir hoş seda bırakabildiysek ne mutlu bizlere…

Bizleri bu göreve layık gören Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya’ya şükranlarımı ve saygılarımı arz ediyorum. Rabbim güvene layık olmayı nasip eylesin. Bayrağı teslim edeceğimiz kıymetli Valimiz Sayın H. Engin Sarıibrahim’e de yeni görev yerinin hayırlı olmasını diliyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.

Görev yaptığım süre içerisinde her zaman büyük desteklerini hissettiğimiz Sayın  Milletvekillerimize, kamu hizmetlerinin yürütülmesinde fedakarca ve gayretle çalışan Mülki İdare Amirlerimize, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının amirlerine ve personeline, adli yargı mensuplarına, Belediye Başkanlarına, Üniversitemize,İl Genel Meclisi Başkanlığımıza, güvenlik güçlerimize ve meslek kuruluşlarına, sivil toplum örgütlerine, esnaflarımıza, köy ve mahalle muhtarlarına ve adını sayamadığım tüm kişi ve kuruluşlara teşekkür ederim.

Bu duygu ve düşüncelerle, Karaman’ımıza, vatanını ve bayrağını yürekten seven, çalışkan, saygıdeğer hemşehrilerime veda ederken haklarınızı helâl etmenizi diliyor, en kalbi duygularımla sevgi, saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum.

Allah’a emanet olun, Sağlıcakla kalın.”