Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi SKS Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda düzenlenen panel öncesinde Üniversite bünyesinde açılan “şiddet” temalı resim sergisini ziyaret eden Vali H. Engin Sarıibrahim, incelemelerde bulunduğu sergi hakkında bilgiler aldı.
Serginin gezilmesinin ardından Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele konusunun ele alındığı panele geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan panelde Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Gavgalı’nın konuşmasının ardından katılımcılara hitap eden Vali H. Engin Sarıibrahim; “İslam medeniyetinin öncülüğünde Anadolu topraklarında kadına büyük önem verildiğinin altını çizerek “İçinde bulunduğumuz bu süreçte kadının gerçekten toplum içindeki itibarını, saygınlığını ve etkinliğini geliştirmek zorundayız. Gelişmiş toplumlar sadece erkeklerin geliştiği bir toplum değildir. Kadını ve erkeği ile birlikte medeniyet değerleriyle beraber, inandıkları yaşam biçimleriyle gelişmiş olanlardır. Ve o gelişmiş olanlardır ki toplumsal anlamda yaşamış oldukları problemlere çözüm bulanlardır” dedi.
Konuşmasının devamında Vali H. Engin Sarıibrahim, “Biz dokunabildiğimiz ölçüde bir toplumun içinde olabiliriz. Dokunup düzeltebildiğimiz ölçüde bu toplumda beraber olabiliriz. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Türkiye yüzyılını yaşamak istiyorsak bu yüzyılda kız çocuğundan kadınına, erkeğinden engellisine kadar bütün çocuklarımızın kendilerini geliştirdikleri, tanımladıkları, özgüvenleriyle kendilerini ifade ettikleri ve değer gördükleri bir zaman dilimine ihtiyacımız var. Bunun için hepimizin çok çalışamaya ihtiyacı var. Şiddeti her anlamda, her sektörde tanımamız veya tartışmamız gerektiğine inanıyoruz. Bütün süreçleriyle beraber evlatlarımızı doğru yetiştirebilirsek, okullarda öğretmenlerimiz doğru katkı sağlayabilirlerse, üniversitelerde hocalarımızla birlikte doğru anlatabilirsek en temele meselelerde dini doğru konuşturabilirsek sorunlara çözüm bulamada mesafe alabileceğimize inanıyorum. Bu konuda gelişmiş bir medeniyetin imkanları olan evlatlarıyız. Şiddetin hiçbir aşamasına karışmadan evlatlarımıza sevgi ve saygıyı, muhabbeti, birlikteliği kavga etmeden tartışabilmeyi, şiddet uygulamamayı öğretmemiz gerekiyor. Biz bu anlamda sevgiyi, mutluluğu, büyüteceğiz, bu ülkede refahı büyüteceğiz. Bir şeyler yapabilme kabiliyetini büyüteceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi Türkiye Yüzyılı’nda bugün Gazze’de olduğu gibi insanlık dramına ses vermeyenlerin sesi olacağız. Ama bu ses sadece erkeklerin değil, kadınların, o toplumun çocuklarının sesi yani herkesin sesi olacak” dedi.
Protokol konuşmalarının ardından oturum başkanlığını Kadın ve Aile Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Hasibe Cehyan’ın yaptığı, KMÜ İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Duran Ali Yıldırım, Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetli Mücadele Büro Amirliği Sosyal Hizmet Uzmanı Ahmet Albayrak ve İbrahim Samak’ın ise konuşmacı olarak katıldığı panele geçildi.
“Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele” konulu panelin ardından Valimiz H. Engin Sarıibrahim, panelin düzenlenmesindeki katkı ve katılımlarından dolayı oturum başkanı Dr. Öğretim Üyesi Hasibe Ceyhan’a teşekkür plaketi verdi.
Panele; Karaman Belediye Başkan Vekili Neslihan Akkaya, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, Karaman Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Aydın Karan ve kurum amirleri katıldı.