banner464

Kadın Ölümlerine Tepki

Van’ın Gürpınar Belediye Meclisi Üyesi Handan Karakoyun, son bir haftada sadece Van’da 6 kadının katledildiğini belirterek, kadın katliamlarına karşı mücadeleyi yükselteceklerini söyledi.Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) Gürpınar...

Kadın Ölümlerine Tepki

Van’ın Gürpınar Belediye Meclisi Üyesi Handan Karakoyun, son bir haftada sadece Van’da 6 kadının katledildiğini belirterek, kadın katliamlarına karşı mücadeleyi yükselteceklerini söyledi.Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) Gürpınar...

08 Aralık 2014 Pazartesi 11:15
32 Okunma
Kadın Ölümlerine Tepki
Van’ın Gürpınar Belediye Meclisi Üyesi Handan Karakoyun, son bir haftada sadece Van’da 6 kadının katledildiğini belirterek, kadın katliamlarına karşı mücadeleyi yükselteceklerini söyledi.

Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) Gürpınar Bileşenleri tarafından Belediye Kilim Atölyesi önünde düzenlenen basın açıklamasına Gürpınar Belediyesi Eşbaşkanı Yıldız Çetin, Belediye Meclis üyeleri ve Gürpınarlı kadınlar katıldı. Belediye Meclis Üyesi Handan Karakoyun, Ortadoğu’da yaşamın yeniden inşa edildiğini, inşa edilen yeni ve özgür yaşamın öncülüğünü de kadınların yaptığını belirterek, "Özgür yaşamı inşa eden kadınlardan en aşağılık şekilde intikam almayı hedefleyen zihniyet, tecavüzle yetinmiyor, kurdukları köle pazarlarında kadınları pazarlayarak özgür yaşamın önüne geçebileceklerini zannediyorlar. Küçücük kız çocuklarının bile satıldığı köle pazarlarına bölgede bulunan devletler başta olmak üzere tüm dünya sessiz kalmakta, kadınlar şahsında insanlığa yapılan saldırılara üstü kapalı destek verilmektedir" dedi.

Özgür yaşamı inşa etme mücadelesinin öncülüğünü Kürt kadınının yaptığını ve bundan dolayı da en çok da Kürt kadınının hedeflendiğini ifade eden Karakoyun, en çok da Kürt kadınından intikam alındığını belirtti. Karakoyun, "Şengalli ve Rojavalı kadınlara yönelik gerçekleştirilen alçakça saldırılar bunun en bariz örnekleridir. Ancak Kürt kadını bu saldırılar karşısında geri adım atmıyor, mücadele ve direnişi daha da artırıyor. Rojava devriminin Ortadoğu’da bir abide gibi yükselmesi de bunun kanıtıdır" diye konuştu.

Son birkaç yılda bir kabus gibi yükselen ve dur durak bilmeyen "Namus" cinayetlerinin çok ciddi bir tehdit olarak kadının önüne dikildiğini dile getiren Karakoyun, en ufak bahanelerden hareketle hemen her gün kadınların eşleri veya yakınları tarafından katledildiğini söyledi. Karakoyun, hiç bir gerekçenin bir kadının katledilmesini haklı kılmayacağını belirterek şunları söyledi: "Kadınların katledilmesini, salt kıskanç kocalara, psikopat sevgililere, baskıcı ve otoriter baba ve kardeşlere, amcalara bağlamamak gerekiyor. Şöyle geriye dönüp baktığımızda son 10 yılda kadına yönelik saldırılarda ciddi bir artış bulunuyor. Son 10 yılda kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve katliamlarda yüzde 140’lık bir artış oldu. Bu yılın ilk on ayında katledilen kadın sayısı ise 255’tir. Bu, sadece kayıt altına alınanlardır. Bir de intihar süsü verilen, intihara sürüklenen kadınları hesaba katarsak bu sayı daha da yükselmektedir."

Son bir haftada sadece Van’da 6 kadının katledildiğini belirten Karakoyun, kadın katliamlarına karşı mücadeleyi yükselteceklerini, özgür ve yeni yaşamı inşa etmede geri adım atmayacaklarını söyledi.

Yorumlar