Van’da ‘meme Kanseri Fanrkındalık’ Konferansı

Van Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından meme kanserine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için ‘Meme Kanseri Farkındalık’ konferansı düzenlendi.Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen konferansa Van Valisi Aydın Nezih Doğan’ın...

banner491
Van’da ‘meme Kanseri Fanrkındalık’ Konferansı
banner567
Van Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından meme kanserine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için ‘Meme Kanseri Farkındalık’ konferansı düzenlendi.

Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen konferansa Van Valisi Aydın Nezih Doğan’ın eşi Hatice Doğan, Van Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yakup İmren, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi’nden Genel Cerrah Prof. Dr. Çetin Kotan ve Doç. Dr. Erkan Doğan ile KETEM Sorumlusu Dr. Zeynep Erdem katıldı. Konferansta bir konuşma yapan Hatice Doğan, Türkiye’de 60 bin kadının kanserle mücadele ettiğini söyledi. 60 bin kadının her 4’ünden birinin meme kanseri olduğunu ifade eden Doğan, “Ben bir doktor değilim ve bu yüzden doktorların işine karışmayacağım. Ancak, ben bir kadınım ve bu risk grubundan biri de benim. Bu hastalıktan korunmanın çeşitli yolları var. Meme kanserinin son yıllarda artış göstermesinin sebeplerinden biri de biz hanımların yaşam tarzının biraz bozulmasından kaynaklanıyor. Çünkü egzersiz olmayan yaşam ve fazla kilolar, bu hastalığa davet eden nedenlerden biridir. Bunun yanında tütün, alkol, genetik faktörler ve çevre şartları da kanseri tetikleyen nedenlerden. Daha önceleri 50 yaş ve üzeri olan meme kanseri riskinde yaş ortalaması daha da aşağılara düştü. Bu hastalıktan korunmak için yapılması gerekenlerden en önemlisi, biz hanımların kendimizi ne kadar tanıdığımızı ve vücudumuzla ne kadar barışık yaşadığımızdır” dedi.

Konferans, katılımcıların sunumlarıyla son buldu.

banner559

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner535