Sokaklara dökülen kalabalık, ateş yakıp barikatlar oluşturarak polise taş ve molotofkokteyli attı. Olayların kontrol altına alınamaması üzerine Van Valiliği, kent genelinde 15 gün süreyle gösteri ve yürüyüşleri yasakladı.

Mazbata Krizi Sonrasi Van Sokaklari Karisti 17006657 3205 MGöstericilere polis tarafından basınçlı su ve biber gazıyla müdahale edilirken, yaşanan gerginlikler ara sokaklara da sıçradı. Van'daki olaylar Hakkari'nin Yüksekova ilçesine de sıçrarken, çatışmaların ardından 8 kişi gözaltına alındı.

Benzer şekilde Diyarbakır, Batman, Bitlis ve Siirt gibi illerde de protesto gösterileri ve yürüyüşler gerçekleşti. DEM Parti'nin seçim sonuçlarına itiraz etmek için toplandığı illerde polisin müdahalesiyle olaylar büyüdü. Özellikle Siirt'te yapılan protesto yürüyüşünde polis ile göstericiler arasında çıkan arbede sonucunda çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Olayların fitilini ateşleyen ise DEM Partili Abdullah Zeydan'ın Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesine rağmen Yüksek Seçim Kurulu'nun kararıyla mazbatanın AK Parti adayı Abdulahat Arvas'a verilmesi oldu. Bu karar, DEM Parti destekçileri arasında büyük tepkilere neden oldu ve sokaklarda şiddetli protestoların patlak vermesine sebep oldu.Mazbata Krizi Sonrasi Van Sokaklari Karisti 17006657 7757 M