Karaman CHP İl Başkan Adayı Şevket Varol yaptığı açıklama ile adaylığını resmen açıkladı. Varol yaptığı açıklamada, “Kurtuluşun ve kuruluşun partisi Cumhuriyet Halk Partimizde 2023 Cumhurbaşkanlığı ile 28.dönem milletvekili seçimleri sonrası kongre süreçleri başlamış bulunmaktadır. Bu sürecin partimize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Partimizin birçok kademesinde görevlerde bulunmuş, parti emekçisi bir arkadaşınız olarak çalışma arkadaşlarım ve parti üyelerimizin destekleriyle Karaman İl Başkanlığına adayım. 
Daha önce Merkez İlçe Başkanlığına adaylığını açıklayan partimizin il eğitim koordinatörü Ayşe Karasipahi ve arkadaşlarımızla birlikte demokrasi için yola çıkıyoruz. Türkiye’nin en demokratik partisine çok adaylı kongreler yakışır düşüncesindeyiz. Seçimler sonrası üzerimizde dolaşan kara bulutları, umutsuzluğu dağıtmak için görevlere talibiz. Ülke genelinde giderek artan sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz. Hukuksuzluk, kısıtlanmış özgürlükler, bozulmuş ekonomi, yolsuzluk ve bunlardan da vahimi kuvvetler ayrımının bitmesi ve dolayısıyla yozlaşan siyaset. 2023 seçimlerinde ülkemizin ihtiyacı olan değişimi gerçekleştiremedik ve seçimler sonrası ekonomik gelişmeler hepimizi yakından, olumsuz etkilemektedir. İktidarı değiştiremediysek, iktidarı değiştiremeyenlerin değişmesi gerektiği inancındayız. Bu değişim sadece koltuklarda oturan isimlerin değişmesi değildir, Cumhuriyet Halk Partisinin tüzüğünden başlayarak, siyasi yapısının, anlayışının da değişmesi gerekmektedir. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu büyük bir çabayla, milletimizin dertlerine derman olacak projelerle seçime girmiş, önemli bir oy almıştır ancak alınan oy yetersiz kalmıştır. Örgütleri, sokağı, milleti dinleyen, söylem ve politikalarını bunlara göre düzenleyen özüne dönmüş bir Cumhuriyet Halk Partisi Türk milletinin umududur. Kuvayi milliye ruhuyla Ulu Önderimiz Atatürk’ün ışığında değişimi gerçekleştirip ülkemizi yönetmeye talip kadrolar partimizde görevleri üstlenmelidirler. Bizlerde değişimi Karaman’da gerçekleştirmek istiyoruz, bu sebeple ilçe ve il başkanlıklarına genç, dinamik, üretken, çalışkan ve tecrübeli arkadaşlarımızla talibiz. 2024 yerel seçimlerine başarılı olacak, milletin değişim isteğine yanıt verecek, sosyal demokrat kadrolarla Cumhuriyet Halk Partisi hazır olacaktır. 
Cumhuriyet Halk Partisinin bütün üyeleri ve kadroları çok değerlidir, demokrasinin gereği olan seçimlerde aday olan bütün arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Değişim için demokrasi, iktidar için değişim. Saygılarımla.” dedi.