AK Parti Karaman Milletvekilleri Recep Şeker ve Selman Oğuzhan Eser’in girişimleri ile ülkemizde ve Türkçe konuşan ülkelerde çocuklar tarafından TRT ekranlarında ilgiyle izlenen Rafadan Tayfa filminde, 13 Mayıs Türk Dil Bayramı sebebiyle bugün Karamanoğlu Mehmet Bey ve Türkçe konusu işlendi.

Karaman Milletvekillerinin TRT Genel Müdürü’ne yapmış oldukları ziyarette konunun gündeme gelmesi ile Rafadan Tayfa’nın yapımcısı İsmail Fidan ile iletişime geçen Milletvekili Şeker: “Karamanoğlu Mehmet Bey 744 yıl önce 13 Mayıs 1277 tarihinde "Bugünden sonra divanda, dergâhta, bargâhta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır" ünlü fermanını yayınlamıştır. Türkçemizin korunmasına, gelişimine ve bu günlere gelmesine büyük katkı sunan bu ferman Anadolu’da büyük bir çığır açarak Türkçe’nin yeniden devlet dili olmasını ve Anadolu topraklarında gelişerek köklü bir çınar haline gelmesini sağlamıştır. Aziz Milletimizin karakterini, kültürünü, medeniyet birikimini yansıtan ve insanlık tarihinin en köklü ve en kadim dillerinden biri olarak kabul edilen Türk Dili’nin ve Karamanoğlu Mehmetbey’in gelecek nesillere aktarılması için elimizden gelen tüm çabayı sarf edeceğiz” dedi.

Yayınlanan filmde Türkçe’nin sadece Türkiye’de kullanılan bir dil olmadığı konusuna değinilirken ayrıca Karamanoğlu Mehmetbey’in heykelinin ve Türkçe dilinin kullanıldığı bölgeleri gösteren bir haritanın olduğu sahne yer aldı.