banner877

banner919

banner928

banner990

banner957

04.07.2022, 11:13 306

VİRA BİSMİLLAH...

Yarı Rumca çokça Arapça bu ortaya karışık dua söylemi balık sezonunu açacak olan denizcilere ait bir motto elbette. Ama takımın başında aslen Karadenizli olan Zafer Hızarcı hocam olunca böylesi bir temenni ile başlamak yakışır diye düşündüm.

Dün itibari ile Türkiye Futbol federasyonun en alt profesyonel ligi olan TFF 3. Lig 2022-2023 Sezonu Grup Kura Çekimleri yapılmış oldu. 17 takımdan oluşan 2. Grupta yer alan Karaman Futbol Kulübü için kazasız belasız şampiyonlukla neticelenen bir sezon olması en büyük dileğim.

Karaman Futbol Kulübü’nün yer aldığı grupta kimlerin olduğundan ziyade diğer takım temsilcilerinin kura çekimi sonrası yüzlerine yapışan bir şaşkınlık ve içlerinde zahmetsizce peyda olan bir hayıflanma ile ilk söyleyecekleri cümle emin olun “Karaman’ın oldu gruba düştük” olmuştur. Bu gerçeği sosyal medyada biraz olsun yorumlara göz atsanız yakinen tanıklık edeceğinizi temin ederim.

Futbolda sıkça dile getirilen ölüm grubu, cadı kazanı, en zor gurup gibi yakıştırmalar her ne kadar en üst klasmanda mücadele veren takımların boy gösterdiği turnuvalar ve ligler için kullanılıyor olsa da inanıyorum ki bu yıl diğer takımların gözünde Karaman Futbol Kulübü şüphesiz en zor rakip olarak zihinlere kazınmış olacaktır. Bekleyip göreceğiz.

Neden Spor Yazıları Yazıyorum?

Bu arada düne kadar eğitim ve sosyokültürel temalı köşe yazıları yazarken bir anda bir spor yazarıymışçasına Karaman Futbol Kulübü’nden yana yazılar kaleme almaya başlamış olmama şaşıran dostlarım beni mesaj yağmuruna tuttular. Hayrola birader?

Ulusal bir gazete olan Milat Gazetesi dâhil yazarı olduğum Karaman Gündem Yayın Grubu ve diğer birçok yazılı ve görsel basın mecralarında artık köşe yazarlığı yanında içerik ve sayfa yazarlığı yapmama kararı almıştım. Ne var ki yaşadığım şehirde futbol adına ilk defa profesyonel bir kafayla hareket eden Mehmet Ali Han ve Süleyman Han başkanlarıma olan inancım neticesinde manen destek olmak kadar, biraz da amatör futbol oynamış biri olarak dilimin döndüğünce sinerji olsun istedim.

Bravo Başkan

Belki birçoğunuzun dikkatinden kaçmış olabilir ama inanmışlığın tezahürü olan bir gerçeği de bahsetmeden geçemeyeceğim. Daha öncesini bilmiyorum ama yirmi yıldır bu şehirde yaşayan birisi olarak ilk defa bir fikstür çekiminde Karaman’ı başkan düzeyinde temsil ettiğimize şahit oldum. Bu ferasetli davranışından ötürü Mehmet Ali başkanı yürekten tebrik etmek gerekir.

Pekâlâ, bunun ne önemi var? Söyleyeyim ne önemi olduğunu. Futbol, saha içerisinde olduğu kadar saha dışarısında da sayısız ayak oyunlarının döndüğü bir oyundur ki Türkiye’de bunun örneklerini geçmişte gördüğümüz kadar, gün be gün şahitlik etmekteyiz. Kazanılması gereken şeyin sadece doksan dakika süren bir maçtan ibaret olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

Küresel anlamda milyarlarca dolar paranın döndüğü, üç milyardan fazla kişinin izleyicisi olduğu, milyonlarcasının da bir şekilde içerisinde yer aldığı koskoca bir endüstriden bahsediyorsanız sahip olmanız gereken şey, ne sadece başında yönetim ve tecrübeli bir teknik ekibin yer aldığı takım ne de antrenman sahasıyla bir bütün olarak düşünülen işlevsel tesislerdir.

Sponsorluğundan formasına; reklam ve seyirci gelirinden yıllık aidatlara; şehrin sosyokültürel dokusuna yaptığı etkiden ulusal tanınırlık açısından katma değerine varana dek üst liglere çıkıldıkça etki alanı giderek çoğalan bu kozmopolit pazarda yer almak istiyorsanız, en başta spordan anlayan, hem spor hem de siyaset ve iş dünyası ile ikili ilişkileri üst düzey olan iş adamı bir kulüp başkanınız olmalı.

Başkan Demek Bozkırına Güven Veren Dağ Demek

Evet backgroundu sağlam, vizyonu yüksek, mantalitesi ahalice muteber ve de iş dünyasından yana personası üst düzey bir başkanınız olmalı ki sahada kazandığınızı masada kaybetmeyesiniz. Olmalı ki Karaman’ın sadece Karaman’dan ibaret olmadığını Ankara nezdinde tüm spor ve medya camiasına gösteresiniz.

Olmalı ki sahada koşturan topçular kadar stada kadar gelip destek verenler, tesislerden ve işleyişten sorumlu kulüp müdürü, takımı oradan oraya taşıyan otobüsün şoförü, malzemeci ve dahi çaycıya varana dek arkalarında dağ gibi bir başkanla yola çıktıklarına kani olsunlar. Olsunlar ki her gün sabah erken saatlerde başlayan ve son maça kadar diri tutulması gereken o heyecan hiç bitmesin.

Tebrikler Karaman Futbol Kulübü, Tebrikler Başkan..!

Not: Bir sonraki yazımda Karaman’da bir tv kanalı neden yok ve olsaydı neler olurduyu irdeleyeceğim yazımla görüşmek dileğiyle...

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 11 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@