banner464

Bakın Neler Değişiyor!

Sigarayı Bırakmayı Düşünenler Bu Haberi Mutlaka Okuyun

Bakın Neler Değişiyor!

Sigarayı Bırakmayı Düşünenler Bu Haberi Mutlaka Okuyun

04 Mart 2014 Salı 17:46
3156 Okunma
Bakın Neler Değişiyor!
Sigarayı bıraktıktan sonra neler oluyor ?

Sigaranın zararları yıllardır hemen her gün bir habere konu oluyor. İnsan vücuduna yaptıkları, psikolojik etkileri, içinde bulunan zehirler hemen her gün anlatılıyor. Ancak Avustralya'da düzenlenen kampanya için açılan internet sitesinde sigarayı bıraktıktan sonra an an vücudumuzda neler olduğu anlatılıyor. İşte günler, aylar ve yıllar içinde vücuttaki etkileri;

6 saat sonra, Kalp atışlarınız yavaşlıyor ve kan basıncınız düşüyor.

1 gün içinde, Neredeyse tüm nikotin kanınızdan atılıyor. Kandaki karbon monoksit seviyesi düşüyor ve oksijen kaslara ve kalbe daha rahat ulaşıyor. Parmak uçlarınızdaki ısı artıyor ve elleriniz daha az titriyor.

1 hafta içinde, Tat ve koku alma duyunuz gelişiyor. Akciğerlerinizin normal temizleme sistemi tamire başlıyor, vücuttaki katran mukus ile dışarı atılıyor. Kan değerleri ve C vitamini gini koruyucu antioksidanlar yükseliyor.

2 ay içinde, Bağışıklık sisteminiz güçleniyor ve böylece bakterilerle daha iyi savaşabiliyorsunuz. Kanınız daha az kalın ve yapışkan, ayrıca el ve ayaklarınıza kan akışı daha güçlü.

6 ay içinde, Akciğerleriniz daha iyi çalışıyor, daha az balgam üretiyor. Kendinizi daha az stres altında hissediyorsunuz.

1 yıl sonra, Daha rahat nefes alıyorsunuz ve akciğerleriniz daha sağlıklı.

2 ile 5 yıl içinde, Kalp krizi ve inme riskinizde büyük bir düşüş var ve bu risk zamanla da azalacak. Kadınlarda beş yıl içinde rahim kanseri riski hiç sigara içmeyen bir kadınla aynı düzeye iniyor.

10 yıldan sonra, Akciğer kanseri riskiniz içen birisine göre azaldı.

15 yıldan sonra, Kalp krizi ve inme riskiniz hiç sigara içmemiş biriyle neredeyse aynı seviyede.Son Güncelleme: 05.03.2014 21:13
Yorumlar