banner741

banner590

Son Dakika
banner722

Hedef Koymak Önemli Mi?

Kişilerin hayatında belirsizlikleri ortadan kaldırabilmesi için kendisine herhangi bir alanda hedef koyması gerekmektedir.

banner809
Yaşam 06.10.2020, 16:30 12.10.2020, 16:32
60
Hedef Koymak Önemli Mi?
banner762

Kişilerin hayatında belirsizlikleri ortadan kaldırabilmesi için kendisine herhangi bir alanda hedef koyması gerekmektedir. Bu durum kişilerin hayatını baştan aşağıya değiştirmese de hayata karşı olan amacını sürekli olarak hatırlatır. Hedef koymak bu bakımdan önem kazanmaktadır. Kişiler hedef koyarsa ve bunun meyvelerini alırsa psikolojik olarak kendisini daha iyi hisseder. Anksiyete gibi durumlar ortadan kaybolur. Sağlık açısından kişiler kendisini daha iyi hissedebilir. Kişisel gelişim konusuna önem veren kişiler hayattan istediğini almak için çabaya girer. Hedef koyan kişiler herhangi bir alanda gelişebilir. Örnek olarak bir teknoloji üzerinde çalışan ve bu alanda mesai harcayan kişilerin bir amacı olabilir. İnsanların gündelik hayatında en az bir amacı vardır. Fakat insanların kendi hobilerini veya hayata dair yapmak istedikleri farklı olabilir. Bu spor salonuna gitmek olabilir, oyun turnuvalarına katılmak olabilir veya genç yaşta birçok yatırım yapma hedefi olabilir. Bunun gibi hedefler koyulduğunda kişiler kendisini gerçekleştirme ihtiyacını karşılamış olur.

Eğitim Alma Hedefi

İnsanlar her alanda istediğini gerçekleştirmek üzere yola çıkabilir. Bunların arasında dünyanın en iyi üniversitesinde okumak hedefi dahi olabilir. Örnek olarak Harvard üniversitesinde okumak isteyen bir kişi bunu gerçekleştirmek için bir hedef koyması gerekmektedir. İnsanlar rastgele veya şansına çok iyi gelişmelerle karşılaşamaz. Her insanın hayatında oldurması gereken ve bunun için çabalaması gereken durumlar olabilir. Kendinize bir hedef koyduğunuzda bunun gerçekleştirmek için fazla hayalperest olmamanız gerekir. Dünyanın en pahalı üniversitesine girme hedefini koyan bir kişinin ekonomi açısından iyi durumda olması gerekmektedir. Kişilerin gerçekçi ve doğru hedefler koyması durumunda gerçekleşmemesi için herhangi bir sebep yoktur. Herhangi bir vizyona sahip olmadan bir yere ulaşılamaz. Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisine uyum sağlayan bir kişi daha gerçekçi adımlar atabilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 03 Aralık 2020
İmsak 06:12
Güneş 07:37
Öğle 12:42
İkindi 15:15
Akşam 17:37
Yatsı 18:57

Gelişmelerden Haberdar Olun

@